Shkatërrohet organizata kriminale, sekuestrohen pesë tonë lëndë narkotike

(Skenderbeu.info)-Shkatërrohet organizata kriminale, sekuestrohen pesë tonë lëndë narkotike

Agjentët e Policisë Kombëtare Spanjolle kanë shkaterruar një organizatë kriminale spanjolle që dyshohet se i dedikohej importit të hashashit. Së cilës i janë sekuestruar më shumë se pesë tonë lëndë narkotike. Gjithsej 27 persona janë arrestuar në qytetet Pontevedra të Vilagarcía de Arousa, Vilanova de Arousa, A Illa de Arousa, Sanxenxo dhe Catoira, dhe në një komunë në provincën e Vizcaya.
Hetimet nisën në shtator të vitit 2021, kur u bë e ditur se një grup kriminal po fuste në Spanjë ngarkesa të mëdha hashash në anije peshkimi. Në fillim, agjentët arritën të lokalizonin një kamion të dyshimtë në një kantier detar në Portugali. I cili ngarkonte një varkë me shpejtësi të lartë 12.5 metra të gjatë. Disa orë më vonë, ai kamion hyri në një anije në pronësi të organizatës së hetuar.
Nisur nga këto prova, u ra dakord të monitorohej mjeti lundrues, i cili më pas lundroi paralelisht me Gadishullin Iberik me drejtim në jug. Gjë që shtoi dyshimet se do të përdorej për të ngarkuar një sasi të konsiderueshme lëndësh narkotike. Udhëtimi i tij përfundoi me ndërhyrjen e 89 pakove hashash me një peshë të përafërt 2600 kilogramë, të cilat ishin hedhur në det në provincën e Huelvës. Në të njëjtën kohë, dy anëtarët e ekuipazhit të saj u arrestuan dhe u dërguan në gjykatë.
Gjatë muajit të kaluar të janarit, agjentët kanë sekuestruar një skaf 14 metra të gjatë dhe me tre motorë 300 kuaj fuqi. Gjatë këtij operacioni u sekuestruan edhe 70 pako hashash me peshë rreth 2100 kilogramë. Gjithashtu, janë arrestuar edhe dy të tjerë të hetuar, të cilët janë vënë edhe para drejtësisë.
Takimet midis anëtarëve të organizatës galiciane për të finalizuar përgatitjet për një anije me qendër në A Illa de Arousa ishin të vazhdueshme. Gjatë njërit prej këtyre takimeve, organizata zotëruese e hashashit kontaktoi përfaqësuesin e organizatës galiciane për të “sinjalizuar” operacionin. Për të siguruar pikat e takimit dhe për të dorëzuar mjetet e nevojshme teknike. Më 18 maj 2022 kur anija u largua nga porti duke u nisur nga jugu, megjithëse kapiteni i anijes vendosi të ndërpresë operacionin dhe ta braktisë anijen në një plazh në qytetin Huelva të Punta Umbría. Më pas, kapiteni vendosi të ndërmerrte hapa të mëtejshëm me qëllim rifillimin e operacionit të trafikut të drogës me një varkë të re. Rrjeti kriminal kishte mes anëtarëve të dyshuar Manuel Abalo, prokuror i gjykatave të Pontevedra.
Nisur nga kjo situatë dhe në përputhje me kriteret e Organit Hetimor dhe Prokurorisë së Posaçme Kundër Drogës të Pontevedra, u vendos që të kryhej operacioni policor për shkaterrimin e organizatës nën hetim. Janë bërë 27 arrestime dhe janë kryer 23 kontrolle në shtëpi. Operacioni është ende i hapur dhe nuk përjashtohen arrestime të tjera të lidhura me një rrjet kriminal me aktivitete në shumë pjesë të Galicisë, por edhe në pjesën tjetër të Spanjës, Marok dhe Portugali.
Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Pele pasi ka dale nga spitali

Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor

0
(Skenderbeu.info)-Futboll: Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor. Pelé është diagnostikuar me një infeksion të frymëmarrjes...
Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapet lideri i një rrjeti droge që dërgonte kokainë nga Argjentina në Spanjë

(Skenderbeu.info)-Kapet lideri i një rrjeti droge që dërgonte kokainë...

Kapen 700 kg kokaine /Arrestohen 5 trafikante

(Skenderbeu.info)-Kapen 700 kg kokaine /Arrestohen 5 trafikante Ministria e Brendshme...

Zbulohet kokaina e fshehur ne kontenjerin me ananas

(Skenderbeu.info)-Zbulohet kokaina e fshehur ne kontenjerin me ananas Drejtoria Kombëtare...

Zhytësit zbulojnë një ‘silur’ me 191 kilogramë kokainë me destinacion Europën

(Skenderbeu.info)-Zhytësit zbulojnë një 'silur' me 191 kilogramë kokainë me...

Kapet kamioni me 350 kilogramë kokainë

(Skenderbeu.info)-Kapet  kamioni me 350 kilogramë kokainë Në qarkun Buena Fe,...

Zbulohet shtepia e kthyer ne ‘çerdhe droge’

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shtepia e kthyer ne ‘çerdhe droge’ Katër persona u...

Arrestohen nënë e bijë/ Fshihnin një sasi të madhe hashash

(Skenderbeu.info)-Arrestohen nënë e bijë/ Fshihnin një sasi të madhe...

Sekuestrohen 900 kilogramë kokainë dhe burgosen katër trafikantë

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 900 kilogramë kokainë dhe burgosen katër trafikantë Agjentët e...
Raporto