Shkaterrohet një rrjet italian qe dergonte tonelata droge nga Spanja drejt vendeve të tjera europiane

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një rrjet italian qe dergonte tonelata droge nga Spanja drejt vendeve të tjera europiane

Guardia Civil me mbështetjen e Europol, në kuadër të operacionit Macadamia, ka shkaterruar një organizatë kriminale ndërkombëtare të dedikuar për futjen e pakove të mëdha të hashashit në Gadishull për dërgimin e mëvonshëm në vende të tjera europiane. Në operacion janë sekuestruar më shumë se dy tonë drogë dhe janë arrestuar 20 persona.
Operacioni nisi në tetor 2021,  ku u arrestuan dy kamionistët dhe u sekuestruan 468 kilogramë hashash.
Më pas, në maj 2022, u zbulua një tjetër ngarkesë e një ngarkese tjetër droge, e fshehur në ngarkesën e ligjshme të një kamioni të drejtuar për në La Carolina (Jaén), për të cilën agjentët arrestuan shoferin e kamionit dhe sekuestruan 194 kilogramë hashash dhe 30 kilogramë marihuanë.
Po atë muaj, agjentët kapën sërish një varkë që organizata kishte marrë me qira në det të hapur, duke sekuestruar 1800 kilogramë hashash dhe duke arrestuar tre pasagjerët e saj.
Ndërkohë, hetuesit kanë mundur të mësojnë për kuadrin e organizatës dhe kanë zbuluar se përgjegjës ishin dy shtetas italianë, të cilët kishin një urdhër-arrest dhe dorëzim europian prej katër vitesh.
Ata ishin gjithashtu në gjendje të verifikonin që drejtuesit banonin në qytetet midis Seviljes dhe Malagës dhe se për të shmangur zbulimin, ata morën masa të shumta sigurie, mes tyre: mbajtjen e identitetit të rremë, ndryshimin e adresës së tyre çdo katër muaj dhe udhëtimin në një kompani të njohur transporti pasagjerësh. me shofer në internet.
Gjithashtu dihej se destinacioni i drogës ishte Franca dhe Italia, ndaj agjentët vendosën kontakte me policinë e këtyre vendeve të koordinuara nga Europol. Pasi u njoh i gjithë kuadri dhe roli i luajtur nga të gjithë anëtarët në organizatë, u bënë gjashtë hyrje dhe kërkime në qytetet e Seviljes dhe Karmonës.
Në këto kontrolle u sekuestruan mbi 33 kilogramë hashash, 16 kilogramë marihuanë, 34 celularë, dokumentacion të falsifikuar, para të gatshme dhe një plantacion i madh marihuane. Operacioni është drejtuar nga Gjykata Hetuese numër 17 e Seviljes
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500...

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane,...

Goditet grupi kriminal në Belgjikë, arrestohen 18 persona shumica shqiptarë

(Skenderbeu.info)-Goditet grupi kriminal në Belgjikë, arrestohen 18 persona shumica...

Kapen katër ton kokainë të destinuar për në Europë

(Skenderbeu.info)-Kapen katër ton kokainë të destinuar për në Europë Policia...

Zbulohen 815 kg kokainë në një kontenjer me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Zbulohen 815 kg kokainë në një kontenjer me destinacion...

Media italiane: Mafia shqiptare ka marrë në dorë edhe trafikun e njerëzve në Europë

(Skenderbeu.info)-Media italiane: Mafia shqiptare ka marrë në dorë edhe...

Shqiptarët “pushtojnë” Spanjën/ Zbërthehet rrjeti i trafikut të drogës

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët “pushtojnë” Spanjën/ Zbërthehet rrjeti i trafikut të drogës Autoritetet...
Raporto