Shkaterrohet nje rrjet i dhunshëm kriminal droge qe imitonte Policinë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet nje rrjet i dhunshëm kriminal droge qe imitonte Policinë

Agjentët e Policisë Kombëtare, në një operacion të përbashkët me Mossos d’Esquadra, kanë arrestuar në Madrid autorët e një depoje droge korrikun e kaluar në qytetin Calonge (Girona). Të arrestuarit, duke u paraqitur si pjesëtarë të Forcave të Sigurimit të Shtetit dhe Trupave të Sigurimit të Shtetit, kanë hyrë me armë zjarri të shkurtra dhe një armë të gjatë, për të marrë një sasi të madhe hashashi. Falë hetimit dhe bashkëpunimit të qytetarëve, autorët u identifikuan.
 Policia Lokale e qytetit në fjalë i arrestoi këta persona pasi në parcelë ku ndodheshin dy automjete, të cilat ishin të listuara si të vjedhura.
Përpjekjet hetimore dhe bashkëpunimi me qytetarët çuan Mossos d’Esquadra, së bashku me Policinë Kombëtare, për të identifikuar pesë personat që morën pjesë në sulm, të gjithë banorë të Komunitetit të Madridit. Pasi u identifikua dhe me sigurinë që hetuesit dhe prokurori publik kishin pjesëmarrjen e tyre në fakte, gjyqtari hetues i çështjes autorizoi katër hyrje dhe kontrolle në shtëpitë e atyre që hetoheshin në qytetet Valdemoro, Alcorcón dhe Madrid.
Si rezultat i këtyre procedimeve gjyqësore, katër nga autorët u arrestuan dhe u sekuestrua hashashi, lëndë prerëse dhe sasi të vogla kokaine dhe heroinë që lidheshin me sulmin  në shtëpinë e Calonge. Hetuesit gjetën gjithashtu armë zjarri dhe të simuluara, të shkurtra dhe të gjata, jelekë dhe xhaketa të Policisë Kombëtare dhe Guardias Civil, pranga, maska ​​të karakterizuara me mburoja dhe emblema të këtyre forcave policore dhe kredencialet e policisë, përveç 45 mijë eurove fatura të tenderit ligjor. Janë gjetur edhe dy automjete të vjedhura të përdorura nga autorët dhe targat e të cilave ishin të falsifikuara, për të vështirësuar identifikimin dhe vendndodhjen.
Katër të arrestuarit u transferuan nga Madridi në Gjykatën e Sant Feliu de Guíxols. Hetimi mbetet i hapur dhe nuk përjashtohen arrestime të reja.
Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës...

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes...

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga...

Një ton hashash u kap brenda Marokut

(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë...

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion...

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy...

Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut të kokainës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut...

Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar i drogës

(Skenderbeu.info)-Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar...
Raporto