Shkatërrohen struktura të mëdha te prodhimit te kokainës në Nariño

(Skenderbeu.info)-Shkatërrohen struktura të mëdha te prodhimit te kokainës në Nariño

Në zhvillimin e operacioneve ushtarake ndërinstitucionale, trupat e Ushtrisë Kombëtare së bashku me Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Kombit dhe Trupat e saj të Hetimit Teknik, Policinë Kombëtare dhe Administratën e Kontrollit të Drogës DEA, arritën të lokalizojnë një mega-laborator për përpunimin e hidroklorurit të kokainës që me sa duket i përkiste kompanisë Jaime Toño Obando, Frente Comuneros del Sur, të grupit të armatosur të organizuar ELN.
Në vendngjarje, trupat gjetën rreth 190 kilogramë hidroklorur kokaine, 100 kilogramë paste bazë koka, 275 litra karburant, 380 kilogramë furnizime të ngurta dhe 990 galonë furnizime të lëngshme. Po kështu, një sasi e madhe makinerish dhe pajisjesh për përpunimin e alkaloidit u bënë të padobishme. E vlerësuar prej katër miliardë pesos.
Shkatërrohen struktura të mëdha te prodhimit te kokainës në Nariño. trupat gjetën rreth 190 kilogramë hidroklorur kokaine, 100 kilogramë paste bazë koka,
ushtria
Ngjarja ka ndodhur në fshatin El Progreso, zona rurale e Tumaco, Nariño. Atje, Forcat Ushtarake gjetën kompleksin e paligjshëm, që i përkiste strukturës së mbetur të GAO-s, “Iván Ríos”, disidenca e FARC, dhe gjetën njëmbëdhjetë kanaçe të madhësive të ndryshme me benzinë ​​të përpunuar dhe një distilues të tipit kanal, 200 kilogramë gjethe koka të copëtuara. 120 litra pastë me bazë koka në proces, 30 kilogramë gëlqere dhe çimento, struktura dhe furnizimet e vlerësuara në vlerën e përafërt prej 300 milionë pesos, duke prekur financat e paligjshme të këtij grupi kriminal.
shkaterrimi
shkaterrimi
Pas verifikimit të materialit dhe strukturës, ushtarët e Forcës së Shpërthimit të Shpejtë Nr.2 kanë vijuar shkatërrimin e tij në mënyrë të kontrolluar për të shmangur dëmtimin e mjedisit, duke qenë se shumë prej hyrjeve të ngurta dhe të lëngshme mund të jenë të ndezshme. Ky grup i organizuar i armatosur përdorte prodhimin dhe shitjen e pastës së kokaines për të siguruar armë dhe lëndë plasëse që përdoreshin për të kryer aksione terroriste kundër popullatës civile, infrastrukturës kritike të shtetit.
Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës...

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes...

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga...

Një ton hashash u kap brenda Marokut

(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë...

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion...

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy...

Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut të kokainës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut...

Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar i drogës

(Skenderbeu.info)-Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar...
Raporto