(Skenderbeu.info)-Shitjet “online” shmangin faturat tatimore

Shitjet “online” nëpërmjet rrjeteve sociale, shmangin faturat tatimore.
Nuk bëhet fjalë për shitje të produkteve të lira, por për produkte dhe mallra luksi, pa paguar asnjë taksë në shtet.
Një skandal i tillë, që prodhon evazion fiskal në vendin tonë nëpërmjet rrjetit social “Instagram” ndodh që prej vitit 2019.
Subjekte që nuk kanë asnjë numër NIPT-i nuk kryejnë asnjë zhdoganim, nuk paraqesin asnjë numër celulari, por vetëm nëpërmjet kontakteve në rrjetin “Instagram” kryejnë hapur evazion fiskal.
Produktet nga më të ndryshme, por sidomos ato me vlera shumë të larta si karroca fëmijësh, krevate veshje etj, nuk disponojnë asnjë faturë tatimore e shpërndahen lirshëm në treg.
Kujtojmë se bëhet fjalë për mallra luksi si p.sh. karrocat Cybex, Stokke, etj., që kanë vlera shitjeje shumë të larta nga 500€ deri 4000 €.
Si kalon malli i luksit nën hundën e doganierëve dhe tatimorëve
Sipas të njëjtave burime, këto mallra vijnë lirshëm nga Anglia dhe nuk i ushtrohen asnjë kontrolli nga doganat shqiptare, kryesisht ajo e Durrësit.
Mallrat disa herë në javë, nëpërmjet furgonëve, kalojnë në Durrës pa bërë asnjë specifikim të përmbajtjes së tyre.
Më pas vazhdojnë shitjen e lirë në tregun shqiptar nëpërmjet rrjeteve sociale duke mos pasur asnjë faturë tatimore bashkëngjitur.
Produktet dalin në treg më lirë se subjektet që paguajnë doganë, taksa, tatime, qira, punonjës etj…duke e bërë një treg kaotik dhe asnjë interes për subjektet serioze.
Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Dërgesat e emigrantëve/ Ja kush shtet është burimi kryesor

(Skenderbeu.info)-Dërgesat e emigrantëve/ Ja kush shtet është burimi kryesor Italia...

Eurostat: Familjet shqiptare me shpenzimet më të larta për ushqime në Europë, në raport me të ardhurat

(Skenderbeu.info)-Eurostat: Familjet shqiptare me shpenzimet më të larta për...

Subjektet me paga të nëndeklaruara në ‘sitën’ e Tatimeve

(Skenderbeu.info)-Subjektet me paga të nëndeklaruara në ‘sitën’ e Tatimeve Subjektet...

A do të varet Europa nga Shtetet e Bashkuara për energji?

(Skenderbeu.info)-A do të varet Europa nga Shtetet e Bashkuara...

Pse Eurozona duhet të përgatitet për një recesion të thellë?

(Skenderbeu.info)-Pse Eurozona duhet të përgatitet për një recesion të...

Ndryshon udhëzimi për kontributet/ Përfitues të skemës

(Skenderbeu.info)-Ndryshon udhëzimi për kontributet/ Përfitues të skemës Ministria e Financave...

Tallja nga bordi i Ramës/ Ndryshon sërish çmimi i karburantit

(Skenderbeu.info)-Tallja nga bordi i Ramës/ Ndryshon sërish çmimi i...

Çmimet e larta kënaqin fermerët në Divjakë, po shesin më shtrenjtë disa nga prodhimet e stinës

(Skenderbeu.info)-Çmimet e larta kënaqin fermerët në Divjakë, po shesin...
Raporto