fbpx

Shehaj: Të reja mbi aferën e inceneratorëve

(Skenderbeu.info)  Të reja mbi aferën e inceneratorëve   Dosja e incineratorëve nuk ka përfshirë vetëm aferën për çmimin e trajtimit të mbetjeve, kreditë me garanci të shtetit apo mungesën e impiantit. Koordinatorja për luftën ndaj korrupsionit në Partinë e Lirisë, Brisida Shehaj shprehet se toka që u shpronësua me paratë e buxhetit, iu dha kompanisë që ka kontratën.

“Ka një fond dhe VKM, fond për shpronësimin, kur është bërë miratimi i koncesionit është bërë dhe kjo. Që 60% e tokës ishte shtet, 40% privat, dhe shteti e mori përsipër me pagesën e tij, t’i shpronësonte këta njerëz. I shpronësoi, këta njerëz kanë vajtur në Gjykata dhe fatura për shtetin shqiptar ka qenë dhe vazhdon të jetë.”

Për Shehajn pas incineratorëve janë drejtuesit më të lartë të qeverisë shqiptare por dhe të tre bashkive.

“Ne kemi besim te drejtësia, unë nuk mund ta humb shpresën te drejtësia, por është e sigurt që më pas populli do të zbresë  dhe do kërkojë drejtësisë vetë. Shqipëria nuk mund të mbetet në duart e kriminalëve.  Ne nuk cilësojmë fajtorë vetëm kryetarët e bashkive, ky është një grup kriminal dhe një grup i strukturuar kriminale. Këta janë organizatë kriminale.”

Me shtatorin pritet që denoncimet për këtë aferë të jenë edhe më të forta ndërsa ende nuk ka të dhëna nëse SPAK do të hapë çështjen e Tiranës.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik....

Bullgaria: Konservatorët Gerb janë favoritët e zgjedhjeve

(Skenderbeu.info) Bullgaria: Konservatorët Gerb janë favoritët e zgjedhjeve. Konservatorët...

Moska anekson nesër rajonet e Ukrainës

(Skenderbeu.info) Moska anekson nesër rajonet e Ukrainës  - Ceremonia...

Berlin: Nord Stream ndoshta i papërdorshëm përgjithmonë

(Skenderbeu.info) Berlin: Nord Stream ndoshta i papërdorshëm përgjithmonë Incidenti në...

Largohuni nga Rusia-situata mund të përkeqësohet

(Skenderbeu.info) Largohuni nga Rusia-situata mund të përkeqësohet. Qytetarëve amerikanë...

Delegacioni suedez do të vizitojë Turqinë për të diskutuar ekstradimet e grupeve kriminale.

(Skenderbeu.info) Delegacioni suedez do të vizitojë Turqinë për të...

Liberalizimi i vizave me Kosovën, diskotohet më 13 tetor

(Skenderbeu.info) Liberalizimi i vizave me Kosovën, diskotohet më 13...

Rusi-Ukrainë- ditë referendum në Donesk

(Skenderbeu.info) Rusi-Ukrainë- ditë referendum. Dita e fundit e referendumit...
Raporto