(Skenderbeu.info)  Të reja mbi aferën e inceneratorëve   Dosja e incineratorëve nuk ka përfshirë vetëm aferën për çmimin e trajtimit të mbetjeve, kreditë me garanci të shtetit apo mungesën e impiantit. Koordinatorja për luftën ndaj korrupsionit në Partinë e Lirisë, Brisida Shehaj shprehet se toka që u shpronësua me paratë e buxhetit, iu dha kompanisë që ka kontratën.

“Ka një fond dhe VKM, fond për shpronësimin, kur është bërë miratimi i koncesionit është bërë dhe kjo. Që 60% e tokës ishte shtet, 40% privat, dhe shteti e mori përsipër me pagesën e tij, t’i shpronësonte këta njerëz. I shpronësoi, këta njerëz kanë vajtur në Gjykata dhe fatura për shtetin shqiptar ka qenë dhe vazhdon të jetë.”

Për Shehajn pas incineratorëve janë drejtuesit më të lartë të qeverisë shqiptare por dhe të tre bashkive.

“Ne kemi besim te drejtësia, unë nuk mund ta humb shpresën te drejtësia, por është e sigurt që më pas populli do të zbresë  dhe do kërkojë drejtësisë vetë. Shqipëria nuk mund të mbetet në duart e kriminalëve.  Ne nuk cilësojmë fajtorë vetëm kryetarët e bashkive, ky është një grup kriminal dhe një grup i strukturuar kriminale. Këta janë organizatë kriminale.”

Me shtatorin pritet që denoncimet për këtë aferë të jenë edhe më të forta ndërsa ende nuk ka të dhëna nëse SPAK do të hapë çështjen e Tiranës.

Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese”

(Skenderbeu.info)-Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese” Kryeministri Edi...

KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve

(Skenderbeu.info)-KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve Ditën e...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës

(Skenderbeu.info)-Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije...

Lirimi nga burgu i Saimiri Tahirit/ “Vërsulet” Bardhi: Vendim politik

(Skenderbeu.info)-Lirimi nga burgu i Saimiri Tahirit/ “Vërsulet” Bardhi: Vendim...

Saimir Tahiri lirohet nga burgu

(Skenderbeu.info)-Saimir Tahiri lirohet nga burgu Lirohet nga burgu ish-ministri i...

Vuçiç takohet me Ramën për situatën në veri: Do mbizotërojë arsyeja

(Skenderbeu.info)-Vuçiç takohet me Ramën për situatën në veri: Do...

1 Qershori, Meta uron fëmijët: Duam një Shqipëri të sigurtë

(Skenderbeu.info)-1 Qershori, Meta uron fëmijët: Duam një Shqipëri të...

Rama paralajmëron bizneset/ Nuk do toleroj përdorimin e qeseve plastike

(Skenderbeu.info)-Rama paralajmëron bizneset/ Nuk do toleroj përdorimin e qeseve...
Raporto