SHBA do të mbështesë Ukrainën “për aq kohë sa të duhet”

(Skenderbeu.info) SHBA do të mbështesë Ukrainën “për aq kohë sa të duhet”. Washingtoni është i përkushtuar të mbështesë Kievin “për aq kohë sa duhet”, tha të hënën Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin.

Austin, duke iu përgjigjur një pyetjeje mbi Ukrainën nga media gjatë një konference të përbashkët shtypi në Xhakartë me homologun e tij indonezian, tha se është “e vështirë të parashikohet se si do të evoluojnë gjërat dhe në çfarë afati kohor, por ne jemi në këtë mbështetje për Ukrainën për për aq kohë sa duhet.”

Fokusi i SHBA-së është të mbështesë Ukrainën, ndërsa fokusi i Ukrainës është të “sigurohet se po bëjnë gjithçka për të rimarrë çdo centimetër të territorit të tyre sovran”, shtoi ai.

Austin tha gjithashtu se ai beson se Ukraina do të jetë e përgatitur për të luftuar gjatë muajve të dimrit dhe do të jetë në “gjendje shumë më të mirë se kundërshtarët e tyre” për shkak të mbështetjes që ka ofruar SHBA.

Austin ndodhet në Indonezi për t’u takuar me udhëheqës të lartë ushtarakë. Në konferencën për shtyp, Austin tha se SHBA është një “partner krenar” me Indonezinë pasi të dy vendet “punojnë së bashku për të avancuar vizionin tonë të përbashkët për një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur”.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Shpërthen vullkani Mauna Loa në Hawaii për herë të parë në gati 40 vjet

(Skenderbeu.info) Shpërthen vullkani Mauna Loa në Hawaii për herë...

Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i Gjermanisë në vitin 2025

(Skenderbeu.info) Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i...

Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për një avion të ri luftarak

(Skenderbeu.info) Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Meksikë/ ‘Dita Italiane e Hapësirës 2022’ festohet në ambasadë

(Skenderbeu.info) Meksikë/ 'Dita Italiane e Hapësirës 2022' festohet në...

Biden lëshon gati 36 miliardë dollarë për pensionet e punëtorëve të sindikatave

(Skenderbeu.info) Biden lëshon gati 36 miliardë dollarë për pensionet...

New York Times përballet me ‘krizën’ e parë të madhe që nga vitet 1970

(Skenderbeu.info) New York Times përballet me 'krizën' e parë...

Arkansas zgjedh kryebashkiakun më të ri në SHBA

(Skenderbeu.info) Arkansas zgjedh kryebashkiakun më të ri në SHBA....
Raporto