SHBA akuzon shtatë shtetas kinezë lidhur me komplotin e dyshuar të Pekinit

(Skenderbeu.info) SHBA akuzon shtatë shtetas kinezë lidhur me komplotin e dyshuar të Pekinit. SHBA akuzon shtatë shtetas kinezë lidhur me komplotin e dyshuar të Pekinit . Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar shtatë shtetas kinezë që i akuzojnë për kryerjen e një fushate mbikqyrjeje dhe ngacmimi ndaj një banori të SHBA dhe familjes së tij si pjesë e një orvatjeje nga Pekini për të riatdhesuar me forcë njërin prej tyre në Kinë.

Padia me tetë akuza, e ngritur të enjten në një gjykatë të distriktit të SHBA-së në Bruklin, New York, është rasti i fundit nga departamenti i drejtësisë që synon fushatën globale të Kinës jashtë vendit, të njohur si “Operacioni Fox Hunt“.

“Siç pretendohet, të pandehurit u përfshinë në një veprim të njëanshëm dhe të pakoordinuar të zbatimit të ligjit në tokën e SHBA-së në emër të qeverisë së Republikës Popullore të Kinës, në një përpjekje për të shkaktuar riatdhesimin e detyruar të një banori të SHBA-së në Kinë,” tha Breon Peace, avokat i Shteteve të Bashkuara për Distriktin Lindor të New York-ut.

“Shtetet e Bashkuara do t’u kundërvihen me forcë shkeljeve të tilla mizore të sovranitetit kombëtar dhe do të ndjekin penalisht individët që veprojnë si agjentë të paligjshëm të shteteve të huaja.”

Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...
Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim për largim nga banesa, pasi me datë 28.03.2023,

Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat

0
(Skenderbeu.info)-Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat Policia bën me dije se është...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

0
(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit Derisa kamionçina...

Lajme të tjera
NGJASHME

38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve afër kufirit me SHBA-në

(Skenderbeu.info)-38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve...

Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas!

(Skenderbeu.info)-Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas! Zëvendëskryeministrja ukrainase ka...

Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë Presidenti i Rusisë...

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Plazhet më të mira në botë për vitin 2023 Sipas...

Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një oqean të ri?

(Skenderbeu.info)-Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një...

Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë të re financiare në Europë

(Skenderbeu.info)-Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë...

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit

(Skenderbeu.info)-Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit Gjykata Ndërkombëtare Penale në...

Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë

(Skenderbeu.info)-Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë Në një...
Raporto