SHBA akuzon shtatë shtetas kinezë lidhur me komplotin e dyshuar të Pekinit

(Skenderbeu.info) SHBA akuzon shtatë shtetas kinezë lidhur me komplotin e dyshuar të Pekinit. SHBA akuzon shtatë shtetas kinezë lidhur me komplotin e dyshuar të Pekinit . Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar shtatë shtetas kinezë që i akuzojnë për kryerjen e një fushate mbikqyrjeje dhe ngacmimi ndaj një banori të SHBA dhe familjes së tij si pjesë e një orvatjeje nga Pekini për të riatdhesuar me forcë njërin prej tyre në Kinë.

Padia me tetë akuza, e ngritur të enjten në një gjykatë të distriktit të SHBA-së në Bruklin, New York, është rasti i fundit nga departamenti i drejtësisë që synon fushatën globale të Kinës jashtë vendit, të njohur si “Operacioni Fox Hunt“.

“Siç pretendohet, të pandehurit u përfshinë në një veprim të njëanshëm dhe të pakoordinuar të zbatimit të ligjit në tokën e SHBA-së në emër të qeverisë së Republikës Popullore të Kinës, në një përpjekje për të shkaktuar riatdhesimin e detyruar të një banori të SHBA-së në Kinë,” tha Breon Peace, avokat i Shteteve të Bashkuara për Distriktin Lindor të New York-ut.

“Shtetet e Bashkuara do t’u kundërvihen me forcë shkeljeve të tilla mizore të sovranitetit kombëtar dhe do të ndjekin penalisht individët që veprojnë si agjentë të paligjshëm të shteteve të huaja.”

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...
Estrella Damm Menorca Open i Padel

Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj

0
(Skenderbeu.info)-Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj. Premier Padel ndalon në Milano,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pako të përgjakshme në pesë vende europiane

(Skenderbeu.info) Pako të përgjakshme në pesë vende europiane. Pako...

Scholz mirëpreti komentet e Biden ndaj ndryshimit të aktit të inflacionit

(Skenderbeu.info) Scholz mirëpreti komentet e Biden ndaj ndryshimit të...

Nigeria do të heqë gjuhën angleze për mësimin në shkollat fillore

(Skenderbeu.info) Nigeria do të heqë gjuhën angleze për mësimin...

Biden/ Flas me Putinin nëse ai i jep fund luftës

(Skenderbeu.info) Biden/ Flas me Putinin nëse ai i jep...

Sanksione ndaj Koresë Veriore pas testimeve raketore

(Skenderbeu.info) Sanksione ndaj Koresë Veriore pas testimeve raketore. Shtetet...

SHBA/ revolucion i zgjedhjeve paraprake për t’i dhënë zë minoriteteve

(Skenderbeu.info) SHBA/ revolucion i zgjedhjeve paraprake për t'i dhënë...

Michel i kërkon presidentit Xi të bëjë presion ndaj Rusisë

(Skenderbeu.info) Michel i kërkon presidentit Xi të bëjë presion...

Xi-Michel, mbështetje për BE-në për të rritur ndërmjetësimin

(Skenderbeu.info) Xi-Michel, mbështetje për BE-në për të rritur ndërmjetësimin....
Raporto