fbpx

Serbi i tretë në shënjestër për marrjen e targave të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Serbi i tretë në shënjestër për marrjen e targave të Kosovës.

Sulmues të panjohur i vunë zjarrin makinës së një oficeri të policisë serbe të Kosovës të martën, dje në një sulm që një ministër i qeverisë së Kosovës tha se ishte hakmarrje për oficerin që ndërroi targat e tij të regjistrimit të Serbisë me targa të Kosovës.- shkruan BIRN.
Dukej se ishte hera e tretë që një serb i Kosovës është vënë në shënjestër për respektimin e një dekreti të qeverisë së Kosovës që u jepet serbëve të Kosovës deri në fund të këtij muaji që të marrin targat e lëshuara nga Kosova.
Ministri i Brendshëm Xhelal Svecla fajësoi të ashtuquajturat struktura paralele në një xhep kryesisht serb të veriut të Kosovës, struktura që i përgjigjen Serbisë.
Sot, një tjetër oficer serb i policisë së Kosovës është sulmuar nga struktura ilegale të cilat i kanë djegur veturën pasi e ka regjistruar me targa legale të Republikës së Kosovës”, ka shkruar Svecla në Facebook, duke akuzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq për vazhdimin e politikës së duke u përpjekur të “frikësojë” serbët në Kosovë.
Serbia nuk e njeh ish krahinën e saj jugore si të pavarur dhe për vite me radhë ka ushtruar presion mbi serbët që jetojnë atje për t’i rezistuar integrimit.
Svecla tha se prona e dy serbëve të tjerë të Kosovës, njëri prej tyre po ashtu polic, ishte dëmtuar në shtator pasi kishin marrë targat e Kosovës. Serbia dhe Kosova kanë qenë në mosmarrëveshje për targat e automjeteve .
 Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti përsëri nuk arritën të bien dakord se si ta rregullonin këtë çështje. Këtë muaj, serbët lokalë bllokuan pikat kufitare pasi policia e Kosovës filloi të konfiskonte targa të lëshuara nga Serbia për banorët e Kosovës.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali

(Skenderbeu.info)-Plagoset me thikë 17-vjeçari shqiptar ne Itali Një 17-vjeçar shqiptar...

Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge

(Skenderbeu.info)-Itali/Shqiptari kapet ne flagrance per trafikim droge  Tre kilogramë kokainë...

NATO gati të dërgojë më shumë trupa në Kosovë në rast të trazirave të reja

(Skenderbeu.info)-NATO gati të dërgojë më shumë trupa në Kosovë...

Greqi-Turqi: Mitsotakis, “nuk do t’i dorëzohemi provokimeve”

(Skenderbeu.info)-Greqi-Turqi: Mitsotakis, "nuk do t'i dorëzohemi provokimeve" 63% e turqve...

Festivali kulturor në Trojë, nxjerr në pah mitet dhe heronjtë

(Skenderbeu.info) Festivali kulturor në Trojë, nxjerr në pah mitet...

Tre të infektuar me Covid-19 në Kosovë

(Skenderbeu.info) Tre të infektuar me Covid-19 në Kosovë Për ditën...

Kosovë: Ambasadori rus, Moska respekton sovranitetin e Serbisë

(Skenderbeu.info)-Kosovë: Ambasadori rus, Moska respekton sovranitetin e Serbisë. Rusia “respekton...

Bie bora e parë ne Kosovë

(Skenderbeu.info)-Bie bora e parë ne Kosovë, ne mes te...
Raporto