(Skenderbeu.info)-Kurti: Iu kam thënë serbëve të mos dorëhiqen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë në Kuvendin e Kosovës, të mërkurën se “ai iu ka kërkuar serbëve që të mos dalin nga institucionet”.
Por thotë se “nuk ka të drejtë të ju kërkojë serbëve që të kthehen”.
Më lejoni të ju njoftoj për secilin qëndrim timin. Unë iu kam bërë thirrje serbëve që të mos dorëhiqen nga institucionet, por nuk ju kam thënë kthehuni. Shkuarja e tyre është akt individual politik, kthimi i tyre është çështje ligjore, kushtetuese institucionale”, ka thënë Kurti.
Sipas tij, ai po përpiqet që të integrojë serbët e Kosovës, por takimet s’mund të bëhen publike. Pasi thotë se serbët e Kosovës rrezikohen nga strukturat kriminale serbe.
1 orë e 30 minuta kam bisedu me disa serbë, nuk kanë pranu me bërë fotografi”, ka thënë Kurti.
Ai ka shtuar se meqë “nuk po mund t’i mbrojnë serbët, nuk mund as ti rrezikojnë”.
Ka kërkuar që integrimi i serbëve të bëhet me kujdes, teksa ka shprehur keqardhje për veturat e djegura të serbëve për shkak të konvertimit të targave në RKS.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kosova kërkon nga BE statusin e vendit kandidat

(Skenderbeu.info)-Kosova kërkon nga BE statusin e vendit kandidat Kosova njofton...

Sulmohen gazetarët në veri te Kosoves nga persona të maskuar

(Skendenrbeu.info)-Sulmohen gazetarët në veri te Kosoves nga persona të...

Aksident i rende me 1 viktimë dhe 5 të plagosur në Kosovë

(Skenderbeu.info)-Aksident i rende me 1 viktimë dhe 5 të...

Shkup/ Alarm për bombë në Bankën Popullore

(Skenderbeu.info)-Shkup/ Alarm për bombë në Bankën Popullore Në Maqedoninë e...

Sërish shpërthime me bombe në Mitrovicën e Veriut

(Skenderbeu.info)-Sërish shpërthime me bombe në Mitrovicën e Veriut Sërish dy...

Tjetër shpërthim në Mitrovicën e Veriut

(Skenderbeu.info)-Tjetër shpërthim në Mitrovicën e Veriut Një shpërthim i fundit...

Policia plagosi 16-vjeçarin/ Protesta të dhunshme në Greqi, plagosen 10 policë

(Skenderbeu.info)-Policia plagosi 16-vjeçarin / Protesta të dhunshme në Greqi,...

Kapet me drogë në Selanik/ Arrestohet 37-vjeçari shqiptar

(Skenderbeu.info)-Kapet me drogë në Selanik/ Arrestohet 37-vjeçari shqiptar Nje shqiptar...
Raporto