(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 51 tonë marijuanë në tetë plantacione

Agjentët e Policisë Kombëtare Spanjolle, në një operacion të përbashkët me Guarda Civil dhe Mossos d’Esquadra, kanë sekuestruar më shumë se 50 tonë marijuanë. Dhe kane shkaterruar tetë plantacione në dy provinca katalanase. Operacioni është zhvilluar në katër faza, duke sekuestruar gjithsej 40 tonë në dy fazat e fundit dhe 11 tonë gjatë dy fazave të mëparshme. Gjithsej 20 persona janë arrestuar në katër fazat në të cilat është kryer hetimi dhe janë shkaterruar tetë plantacione – shtatë në provincën e Barcelonës dhe një në Tarragona.
Sekuestrohen 51 tone marijuanë në tetë plantacione Gjithsej 20 persona janë arrestuar , janë shkaterruar tetë plantacione
Droga
Operacioni i ashtuquajtur Vikin-Alijo Verde ka konsistuar në katër faza në të cilat janë shkaterruar gjithsej tetë makroplantacione marijuanë, shumica e tyre në zonën e Maresme, ku janë sekuestruar më shumë se 51 tonë të kësaj lënde bimore, dhe gjithsej 20 persona janë arrestuar për veprat penale të mashtrimit me energjinë elektrike dhe trafikimit te droges.
Sekuestrohen 51 tone marijuanë në tetë plantacione Gjithsej 20 persona janë arrestuar , janë shkaterruar tetë plantacione
Droga
Pas dy fazave të para në të cilat u sekuestruan gjithsej 11 ton lëndë narkotike, fillon faza e tretë e hetimit pas gjetjes së dokumentacionit në një nga regjistrat në provincën e Tarragonës dhe që dyshohet se kishte lidhje me plantacionet e shkaterruara më parë.
Sekuestrohen 51 tone marijuanë në tetë plantacione Gjithsej 20 persona janë arrestuar , janë shkaterruar tetë plantacione
Plantacion
Agjentet lokalizuan një pronë fshatare ku do të ndodhej plantacioni, ajo ndodhej në një zonë të largët me akses shumë të vështirë.   Në shtator u fut dhe u kontrollua në fermë, ku ndodheshin më shumë se 40 mijë bimë marijuanë dhe 15 tonë droge, duke arrestuar pesë persona për krim kundër shëndetit publik.
Sekuestrohen 51 tone marijuanë në tetë plantacione Gjithsej 20 persona janë arrestuar , janë shkaterruar tetë plantacione
Plantacion
Në vazhdim të hetimeve të rrjetit kriminal, tetorin e kaluar u shkaterruan dy plantacione të reja marijuane në bashkinë e qytetit të Barcelonës, Cabrera de Mar. Të cilat u kamufluan, nën plantacione të supozuara të ligjshme. Në këtë fazë të katërt dhe të fundit, në fermë janë sekuestruar më shumë se 13 tone marijuanë dhe katër persona janë arrestuar për trafik droge dhe mashtrim me energjinë elektrike.
Gjithashtu, në këtë fazë të fundit është konstatuar një specializim më i madh,me një investim të lartë në mjete dhe instrumente për kultivimin dhe prodhimin e bimëve. Duke evidentuar ekzistencën brenda fermës së një dhome të tipit bunker, me të përforcuar. muret, për të parandaluar vjedhjen e lëndës narkotike dhe janë sekuestruar dy armë zjarri dhe dy pistoleta.
Sekuestrohen 51 tone marijuanë në tetë plantacione Gjithsej 20 persona janë arrestuar , janë shkaterruar tetë plantacione
Te arrestuarit
Lidhja e përbashkët në lidhje me katër fazat e hetimit është se të gjitha plantacionet e marijuanës fshihen pas plantacioneve të supozuara legale. Në fakt të dedikuara për kultivimin, grumbullimin dhe shpërndarjen e marijuanës pa lejet e nevojshme administrative për kultivim legal.
Bilanci përfundimtar i hetimit është sekuestrimi i 51,904 kilogramëve marijuanë të sekuestruar, me më shumë se 187,000 bimë marijuanë të sekuestruara dhe 19 ton sytha. Gjithashtu, janë sekuestruar gjithsej dy armë zjarri, katër armë me ajër të ngjeshur dhe një thikë dhe janë sekuestruar një mori pajisje kompjuterike dhe mjete të panumërta për kultivimin dhe prodhimin e lëndës bimore, duke nxjerrë në pah më shumë se 3000 llamba për rritje, lagështues dhe makina të sofistikuara korrjesh ndër të tjera. Gjithsej 20 të arrestuar janë arrestuar për trafikim droge dhe mashtrim me energjinë elektrike.

 

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti...

Shkaterrohen dymbëdhjetë plantacione të marijuanës në vendin bask

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dymbëdhjetë plantacione të marijuanës në vendin bask Guarda Civil...

Kapen nëntë ton marijuanë midis ngarkesës së një kamioni

(Skenderbeu.info)-Kapen nëntë ton marijuanë midis ngarkesës së një kamioni Në...

Sekuestrohen 87 pako me kanabis/Arrestohen 3 persona

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 87 pako me kanabis/Arrestohen 3 persona Jane sekuestruar 87...

Policia ka arrestuar në durrës një person i cili kishte në makinë armë luftarake

(Skenderbeu.info)-Policia ka arrestuar në durrës një person i cili...

Shkatërrohet mafia kineze të dedikuar për trafikun e drogës dhe shfrytëzimin e grave

(Skenderbeu.info)-Shkatërrohet mafia kineze të dedikuar për trafikun e drogës...

Shkaterrohet plantacioni i sofistikuar i marijuanës/ Arrestohen 3 persona

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet plantacioni i sofistikuar i marijuanës/ Arrestohen 3 persona Guarda...

Kapet avioni qe transportonte 469 kg kokainë

(Skenderbeu.info)-Kapet avioni qe transportonte 469 kg kokainë Më 5 dhjetor...
Raporto