Sekuestrohen 380 kilogramë kokainë te fshehur brenda disa çantave sportive

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 380 kilogramë kokainë te fshehur brenda disa çantave sportive.

Ushtruesi i detyrës së Komisionerit Kombëtar të Shërbimit Policor të Afrikës së Jugut (SAPS), gjeneral-lejtnant Tebello Mosikili, deklaroi se  në portin e Durbanit sekuestroi 380 kilogramë kokainë, duke treguar “se policia po intensifikon përpjekjet e saj për të përçarë dhe shkaterruar sindikatat e trafikut të drogës. organizatat.”
Një ekip shumëdisiplinor i udhëhequr nga njësia e hetimeve të krimit të organizuar SAPS (OCI) po vepronte bazuar në informacionin e inteligjencës nga një anije që hynte në vend nga Amerika e Jugut të enjten, 23 shkurt 2023.
Ekipi menjëherë vuri në punë informacionin dhe kreu një vëzhgim ku identifikuan mjetin lundrues. Së bashku me oficerët e doganave të Shërbimit të të Ardhurave të Afrikës së Jugut (SARS) dhe qentë K9, ekipet identifikuan kontejnerin me dymbëdhjetë çanta sportive që përmbanin kokainë me një vlerë rruge prej 171 milionë valutë të Afrikës së Jugut.
“Bravo për të gjitha ekipet e përfshira, duke përfshirë njësinë tonë transnacionale të hetimeve të trafikut të drogës. Kjo duhet të dërgojë një paralajmërim të rreptë për të gjithë trafikantët e drogës që përdorin portet tona se Afrika e Jugut vazhdon të intensifikojë përpjekjet e saj për të penguar dhe prishur tregtinë globale të trafikut të drogës”, thaMosikili. Nuk ka asnjë të arrestuar dhe hetimet vazhdojnë për të përcaktuar origjinën dhe destinacionin e drogës.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500...

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane,...

Goditet grupi kriminal në Belgjikë, arrestohen 18 persona shumica shqiptarë

(Skenderbeu.info)-Goditet grupi kriminal në Belgjikë, arrestohen 18 persona shumica...

Kapen katër ton kokainë të destinuar për në Europë

(Skenderbeu.info)-Kapen katër ton kokainë të destinuar për në Europë Policia...

Zbulohen 815 kg kokainë në një kontenjer me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Zbulohen 815 kg kokainë në një kontenjer me destinacion...

Media italiane: Mafia shqiptare ka marrë në dorë edhe trafikun e njerëzve në Europë

(Skenderbeu.info)-Media italiane: Mafia shqiptare ka marrë në dorë edhe...

Shqiptarët “pushtojnë” Spanjën/ Zbërthehet rrjeti i trafikut të drogës

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët “pushtojnë” Spanjën/ Zbërthehet rrjeti i trafikut të drogës Autoritetet...
Raporto