(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 2.5 ton kokainë, arrestohen 15 persona

Guardia Civil, në kuadër të operacionit Xelinsulam-Alabacares, ka proceduar arrestimin e 15 personave të një organizate kriminale të dedikuar për futjen e kokainës përmes portit të Algeciras. Në operacion janë sekuestruar dy ton kokainë që fshiheshin në një kontenjer nga Ekuadori dhe janë bllokuar asete, përfshirë llogari bankare,  dhe prona të ndryshme, në vlerë totale prej 1 524 000 euro.
Operacioni nisi në shkurt të vitit të kaluar, kur agjentët u morën në dijeni për ekzistencën e një rrjeti kriminal, me qendër në Castro Urdiales (Cantabria), dedikuar mashtrimeve masive ndaj subjekteve bankare.
Arrestimet e para u bënë në qytetin Amorebieta (Bizkaia). Më pas, pasi agjentët panë dorëzimin e një kilogrami sulfat amfetamine (speed) në një operacion, u bënë katër arrestime dhe katër kontrolle. Në të dhënat, ndër efekte të tjera, u sekuestruan më shumë se tre kilogramë marijuanë gati për shitje dhe dy automjete të nivelit të lartë. Si pasojë e këtyre veprimeve, Guardia Civil ka proceduar në arrestimin e 11 personave të tjerë si autorë të dyshuar të përfshirjes së tyre në futjen e 2458 kilogramëve kokainë.
Vlen të theksohet se në të dhënat u zbulua një laborator kokaine në të cilin ndodhej i gjithë materiali i nevojshëm për manipulimin e drogës, si dhe mbi 600 gramë kokainë, disa armë zjarri, sasi më të vogël hashashi dhe amfetaminë. , 20 000 euro cash, tre automjete të modelit të lartë dhe një automjet i katërt me vlerë të lartë që kishte shenjë policie për vjedhje. Vlera totale e policisë së drogës së sekuestruar shkon në mbi 87 milionë euro.
Po kështu, po hetohet edhe rrjeti i mashtrimeve bankare, i cili ka arritur të konstatojë ekzistencën e të paktën 34 subjekteve bankare të dëmtuara, një mori kompanish automjetesh, si dhe një dëm të madh ekonomik ende për t’u përcaktuar.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500...

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane,...

Goditet grupi kriminal në Belgjikë, arrestohen 18 persona shumica shqiptarë

(Skenderbeu.info)-Goditet grupi kriminal në Belgjikë, arrestohen 18 persona shumica...

Kapen katër ton kokainë të destinuar për në Europë

(Skenderbeu.info)-Kapen katër ton kokainë të destinuar për në Europë Policia...

Zbulohen 815 kg kokainë në një kontenjer me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Zbulohen 815 kg kokainë në një kontenjer me destinacion...

Media italiane: Mafia shqiptare ka marrë në dorë edhe trafikun e njerëzve në Europë

(Skenderbeu.info)-Media italiane: Mafia shqiptare ka marrë në dorë edhe...

Shqiptarët “pushtojnë” Spanjën/ Zbërthehet rrjeti i trafikut të drogës

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët “pushtojnë” Spanjën/ Zbërthehet rrjeti i trafikut të drogës Autoritetet...
Raporto