Sekuestrohen 1.3 pastë bazë për të prodhuar 200 kilogramë kokainë në ditë

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 1.3 pastë bazë për të prodhuar 200 kilogramë kokainë në ditë

Policia Kombëtare ka njoftuar këtë të enjte se Pontevedra ka qenë skena e kapjes më të madhe të pastës bazë për prodhimin e kokainës së të gjitha kohërave në Europë, 1300 kilogramë, e gjetur brenda një magazine industriale në famullinë e Mourente dhe që shërbente për të furnizuar atë. është gjithashtu laboratori më i madh për prodhimin e hidroklorurit i gjetur deri tani jashtë territorit të Amerikës së Jugut, ai i vendosur në Cerdedo-Cotobade në mes të marsit të kaluar.
Kjo u detajua mëngjesin e sotëm nga krerët e Policisë Kombëtare në nivel shtetëror. Midis tyre u shfaq Emilio Rodríguez, kreu i Seksionit Greco Galicia të Brigadës Qendrore të Narkotikëve me qendër në Pontevedra dhe arkitekt i operacionit historik, i cili shpjegoi se tetë persona u arrestuan brenda laboratorit Cerdedo-Cotobade, gjashtë prej të cilëve ” jetonin në një regjim. të skllavërisë”, duke u gjendur pa dokumente, të pakomunikuar dhe “duke punuar 24 orë në ditë”, pa asnjë mundësi për të dalë përveçse për të pirë duhan, pasi brenda saj ishte shumë e rrezikshme duke pasur parasysh punën që kryhej në objekt.
Në laborator ndodheshin edhe dy shtetasit meksikanë, të cilët do të ishin në krye të rrjetit, njëri prej tyre i ngarkuar me ‘zhbërjen’ e pastës bazë dhe tjetri noteri, një emisar i dërguar nga Amerika e Jugut për të mbikëqyrur biznesin.
Sa i përket pastës bazë, ajo mbërriti në qytetin e Pontevedra përmes portit të Portos brenda makinerive industriale të tonazhit të madh. Një person iu kushtua ekskluzivisht nxjerrjes së pastës së përmendur, me kompleksitet të madh. Droga mbërriti brenda një makinerie gurthyese dhe u zbulua nga autoritetet portugeze. Në fakt, bashkëpunimi i tyre dhe i policisë kolumbiane ishte shumë i rëndësishëm për suksesin e operacionit.
Së bashku me pastën bazë, u sekuestruan 151 kilogramë kokainë tashmë të prodhuar në dy pika (Madrid dhe Pontevedra) dhe më shumë se 23 mijë litra prekursorë për prodhimin e drogës. E gjithë kjo i mundësoi rrjetit kriminal të tregtonte 200 kilogramë kokainë në ditë, një sasi monstruoze që tejkalon kapacitetin e shumicës së laboratorëve ekzistues në xhunglën kolumbiane.
Laboratori kishte të gjitha mjetet e nevojshme për prodhimin në shkallë të gjerë, nga përzierja në presim, me deri në 14 furra me mikrovalë, elementë thelbësorë në këtë fazë përfundimtare pas kalimit nëpër ‘Marsianet’ në të cilat prodhohet substanca e paligjshme.në fazat e fundit të saj.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Çmontohet plantacioni i marijuanës në Spanjë, arrestohen tre të rinj shqiptarë

(Skenderbeu.info)-Çmontohet plantacioni i marijuanës në Spanjë, arrestohen tre të...

Lezhë, asgjësohen nëpërmjet djegies rreth 400 bimë narkotike

(Skenderbeu.info)-Lezhë, asgjësohen nëpërmjet djegies rreth 400 bimë narkotike DVP Lezhë/Vijon...

Krujë, asgjësohen 700 rrënjë kanabis

(Skenderbeu.info)-Krujë, asgjësohen 700 rrënjë kanabis Finalizohet faza e 14-të e...

Aksioni “Alpe të Pastra”/ Asgjësohen mijëra bimë kanabis

(Skenderbeu.info)-Aksioni “Alpe të Pastra”/ Asgjësohen mijëra bimë kanabis Shërbimet e...

I kërkuar për grabitje dhe trafik droge, i ishte ndaluar hyrja në Greqi, kapet shqiptari

(Skenderbeu.info)-I kërkuar për grabitje dhe trafik droge, i ishte...

“Kapen mat” dy anglezët duke shitur drogë në Dhërmi

(Skenderbeu.info)-“Kapen mat” dy anglezët duke shitur drogë në Dhërmi Policia...

Zbulohen 16 ambiente të hapura ku kultivohej kanabis në Krujë, asgjësohen 6868 rrënjë droge

(Skenderbeu.info)-Zbulohen 16 ambiente të hapura ku kultivohej kanabis në...

Ngarkesa me banane vinte nga Ekuadori, zbulohen 160 kg kokainë në dy kontejner në portin e Selanikut

(Skenderbeu.info)-Ngarkesa me banane vinte nga Ekuadori, zbulohen 160 kg...
Raporto