(Skenderbeu.info)-Sektori i turizmit në Shqipëri vuan nga mungesa e punonjësve

Sektori i turizmit në Shqipëri pritet të vuajë akoma më shumë mungesën e punonjësve në njësitë akomoduese apo të shërbimit.
Edhe pse fluksi i turistëve në vend veçanërisht gjatë sezonit veror sa vjen dhe rritet nga viti në vit, shërbimi vijon të mbetet një nga pikat e dobëta në këtë sektor.
Të gjendur në këto kushte shumë administratorë subjektesh turistike aplikuan për të marrë punonjës të huaj, kryesisht nga vende të lindjes së mesme dhe Azisë.
Por duket që edhe ky eksperiment nuk ka dhënë rezultat. Por, si janë eksperiencat e administatorëve të hotele që kanë marrë punonjës të huaj në sezonin e kaluar veror?
“Kam pasur një eksperiencë të tillë me filipinezë. Nuk është së më doli shumë rezultative të them të drejtën. Nuk besoj se mund ta ripërsëris për herë të dytë,” thotë një përfaqësues biznesit.
Por përse sektori i turizmit që rezulton ndër më fitimprurësit në vend, nuk arrin të joshë punonjësit as vendas dhe as të huajt?
“Puna në sektorin e turizmit na flet për një situatë dramatike për cështje të shfrytëzimit në punë, ose punës të detyruar, orë të gjata pune pa kontratë, pagesa të padeklaruara por edhe mungesë dhe braktisje totale të sektorit në pikun e sezonit turistik”, tha ai
Edhe sezonin e ardhshëm veror me sa duket pushuesit do të hasen në njësitë akomoduese dhe ato të shërbimit me adoleshente 15 deri 18-vjeçarë, pasi rezulton e vetmja shtresë që mund të punojë në periudha sezonale dhe pa kontrata, por për shërbim profesional duket se jemi akoma larg.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rama: Synojmë që paga mesatare të shkojë 900 euro

(Skenderbeu.info)-Rama: Synojmë që paga mesatare të shkojë 900 euro Kryeministri...

Ra konsumi i karburantit, ra 7% edhe fitimi nga taksa e qarkullimit

(Skenderbeu.info)-Ra konsumi i karburantit, ra 7% edhe fitimi nga...

Rama: Epoka e shfrytëzimit të punonjësve duhet të mbyllet

(Skenderbeu.info)-Rama: Epoka e shfrytëzimit të punonjësve duhet të mbyllet Qeveria...

Inflacioni bazë nuk u ul as në shkurt, rritja e normave të interesit më e afërt

(Skenderbeu.info)-Inflacioni bazë nuk u ul as në shkurt, rritja...

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve, ulet nafta

(Skenderbeu.info)-Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve, ulet...

Ibrahimaj: Miratohet paga minimale prej 40 mijë lekësh të rinj

(Skenderbeu.info)-Ibrahimaj: Miratohet paga minimale prej 40 mijë lekësh të...

Balluku jep lajmin/ Në fund të marsit aktivizohet Bursa Energjetike shqiptare

(Skenderbeu.info)-Balluku jep lajmin/ Në fund të marsit aktivizohet Bursa...

Dalin çmimet e reja të naftës, benzinës dhe gazit

(Skenderbeu.info)-Dalin çmimet e reja të naftës, benzinës dhe gazit Bordi...
Raporto