(Skenderbeu.info) Mick Schumacher largohet nga F1 në fund të këtij sezoni. Pas një sezoni të dobët, Mick Schumacher, djali i legjendës së F1, Michael Schumacher do të largohet gara e F1. Haas njoftoi të enjten se Çmimi i Madh i Abu Dhabit i kësaj fundjave do të jetë i fundit i Schumacher me ekipin.

“Unë do të doja të falënderoja Mick Schumacher për kontributin e tij në ekip gjatë dy viteve të fundit,” tha shefi i ekipit Guenther Steiner.

Schumacher ka qenë nën presion për pjesën më të madhe të këtij sezoni, piloti po luftonte për të shënuar, ndërsa shoku i tij i ri i skuadrës Kevin Magnussen grumbulloi tre dhjetëra më të mirë në katër garat e para. Gjithçka që arriti Schumacher gjatë asaj periudhe ishte një përplasje e madhe në kualifikimet në Jeddah.

Me çdo garë që kalonte pas kësaj, presioni – dhe kritikat – u rritën, të pa ndihmuar nga një tjetër përplasje e shtrenjtë në praktikë në fundjavën e GP të Japonisë.

Kjo bëri që pronari i ekipit Gene Haas të peshonte mbi të ardhmen e shoferit, Haas duke thënë: “Në këtë sport, duke qenë një lloj shoferi fillestar, sporti thjesht nuk e lejon atë – është thjesht shumë i shtrenjtë.

“Nëse bëni ndonjë gabim në zgjedhjen e shoferit, strategjinë ose zgjedhjen e gomave, kjo ju kushton miliona dollarë.

“Unë mendoj se Mick ka shumë potencial, por ju e dini se ai kushton një pasuri dhe ai ka shkatërruar shumë makina që na kanë kushtuar shumë para që thjesht nuk i kemi.”

Në njoftimin për shtyp nuk përmendej zëvendësuesi i Schumacher, megjithëse pritet të jetë Nico Hulkenberg.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Berisha

Qëllohet kreu i PD-së, Sali Berisha në protestë, nga një person i infiltruar

0
(Skenderbeu.info)-Qëllohet kreu i PD-së, Sali Berisha në protestë, nga një person i infiltruar Një incident...
Protestuesit me sloganet e para.

Protestuesit me sloganet e para

0
(Skenderbeu.info)-Protestuesit me sloganet e para Ka nisur grumbullimi i protestuesve në urën e madhe në...
Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tenisi mban zi për Nick Bollettieri

(Skenderbeu.info)-Tenisi mban zi për Nick Bollettieri: ai lançoi Agassin,...

Milani, Leao flirton me rinovimin: “Do të vijnë më shumë gola”

(Skenderbeu.info)-Milani, Leao flirton me rinovimin: "Do të vijnë më...

Botërori 2022, Brazil-Kore e Jugut 4-1

(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Brazil-Kore e Jugut 4-1: Seleçao në cerekfinale...

Verstappen, Vettel dhe Alonso të pakrahasueshëm në krye të klasifikimeve

(Skenderbeu.info)-Verstappen, Vettel dhe Alonso të pakrahasueshëm, në krye të...

Messi, një moment historik prestigjioz me Australinë: 1000 ndeshje si profesionist

(Skenderbeu.info)-Messi, një moment historik prestigjioz me Australinë: 1000 ndeshje...

Kupa e Botës 2022: Japoni-Kroaci 1-1 (2-4 penallti)

(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022: Japoni-Kroaci 1-1 (2-4 penallti), Livakovic...

MotoGP: Bagnaia qytetar nderi i Pesaros

(Skenderbeu.info)-MotoGP: Bagnaia qytetar nderi i Pesaros. Kryebashkiaku: Territori ynë konfirmohet...

NBA; Davis me duartrokitje, Lakers nuk ndalet kurrë

(Skenderbeu.info)-NBA: Davis me duartrokitje, Lakers nuk ndalet kurrë. Për...
Raporto