fbpx

Scholz: Gjermania duhet të bëhet ‘forca e armatosur më e pajisur në Evropë’

(Skenderbeu.info)-Scholz: Gjermania duhet të bëhet ‘forca e armatosur më e pajisur në Evropë’

 Euronews

Gjermania është e gatshme të bëhet lider në sigurinë evropiane dhe duhet të bëhet “forca e armatosur më e pajisur” në Evropë, tha të premten kancelari Olaf Scholz.
“Si kombi më i populluar me fuqinë më të madhe ekonomike dhe një vend në qendër të kontinentit, ushtria jonë duhet të bëhet gur themeli i mbrojtjes konvencionale në Evropë, forca më e pajisur,” tha Scholz në një fjalim para personelit të lartë të Bundesverit.
Lufta e Rusisë në Ukrainë ka qenë një pikë kthese për politikën gjermane të mbrojtjes, me vendin që krijoi një fond special prej 100 miliardë eurosh për të përmirësuar forcat e saj të armatosura. Ai tha se një ministër i mëparshëm i mbrojtjes kishte besuar gabimisht se Gjermania ishte e rrethuar nga miq.
“Në të njëjtën kohë, ne po tregojmë qartë dhe në mënyrë të besueshme se Gjermania është e gatshme të marrë përgjegjësinë kryesore për sigurinë e kontinentit tonë”, tha Scholz.Scholz u kërkoi gjithashtu vendeve evropiane të marrin më shumë përgjegjësi në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO).
“Ne evropianët duhet të marrim shumë më shumë përgjegjësi në NATO. Fakti që Finlanda dhe Suedia, dy vende evropiane me ushtri moderne dhe të afta, së shpejti do t’i bashkohen NATO-s është shumë i mirëpritur.”

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto