fbpx

Satelitet “Albania 1 dhe 2” do vëzhgojnë nga Orbita territoret shqiptare

(Skenderbeu.info)-Satelitet “Albania 1 dhe 2” do vëzhgojnë nga Orbita territoret shqiptarekushtojnë 6 milionë dollarë

Plot 6 milionë dollarë do iu kushtojë shqiptarëve lëshimi i satelitëve Albania 1 dhe 2 në orbitë.
Kompania fituese e cila prodhon mikrosatelitë do monitorojë “frikshëm” tokën shqiptare deri në 40 centimetra afërsi nga orbita.

Agjencia e Prokurimeve Publike ka shpallur fituesin e tenderit për monitorimin e territorit me teknologji të avancuar te specifikuar si shërbimi satelitor me procedurën “dialog konkurrues” e organizuar nga Agjencia e Mbrojtjes Civile, institucion në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes.Fituese e këtij tenderit të shpallur nga Agjencia e Mbrojtjes Civile rezulton kompania “Satellogic USA” Inc.

Marrëveshja, buxhetit të shtetit do t’i kushtojnë rreth 6 milionë dollarë, për tre vite ose 671. 760.000 mijë lekë të reja. “Satellogic” u themelua ne vitin 2010, nga 40 vjeçari argjentinas Emiliano Kargieman.

Kompania është ofruesi kryesor i imazheve satelitore me rezolucion të lartë vëzhgimin e Tokës për disa shtete por ka edhe klientë komerciale në mbarë botën. “Satellogic” prodhon mikrosatelitë marrin imazhe me rezolucion të lartë të tokës me një kosto 100 herë më pak se satelitët klasikë.

Njësitë e vendosura në mikrosatelitë janë në 80 centimetra dhe peshojnë vetem 40 kilogramë. “Satellogic” ka 200 punonjës, kryesisht inxhinierë dhe filialet i ka të shtrira në në Shba, Spanjë, Argjentinë, Kinë dhe Izrael, në 2025 planifikon të lëshoje 300 mikrosatelitë në orbitë.

Qellimi i saj është të krijoje një katalog live te globit, monitorimi me satelite sipas themeluesit Kargieman është i detajuar deri në 40 centimetra deri në 70 centimetra pranë tokës, ndërsa gjithë informacioni që kompania gjeneron përqark botës është 280 petabajt në vit.

Kompania “Satellogic” ka hedhur ne orbite katër satelite në muajin maj të këtij viti në bashkëpunim te ngushte me kompaninë Space X te miliarderit Elon Musk.Vitin e kaluar kryeministri Edi Rama premtoi në foltoren e Kuvendit se satelitët do të hidheshin në orbitë në mars të 2022 për monitorimin e territorit, por kjo nuk ndodhi.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e...

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së...

Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022 Dashi:...

Veliaj zbulon vendndodhjen e ndertimit e Teatrit te ri te Kukullave dhe Bibliotekes Kombëtare

(Skenderbeu.info)-Veliaj zbulon vendndodhjen e Teatrit te ri te Kukullave...

Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje

(Skenderbeu.info)-Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje Sipas Institutit te Gjeoshkencave ...

Horoskopi për ditën e hënë, 26 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e hënë, 26 shtator 2022 Dashi Do...

Sali Berisha mban fjalën përshendetëse të dasma e Arminës dhe Shkëlzenit

(Skenderbeu.info) Sali Berisha mban fjalën përshendetëse të dasma e...

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....
Raporto