fbpx

Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

(Skenderbeu.info) Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

Samsung Electronics shpall një strategji të re për mjedisin, nga përkushtimi për të arritur qëllimin e emetimeve zero të dioksidit të karbonit në të gjithë kompaninë, tek planet për të përdorur më shumë burime të rinovueshme, dhe në investimet për kërkimin e teknologjive të reja për të zhvilluar produkte efikase në energji.

Këtyre i shtohen edhe rritja e ripërdorimit të ujit dhe zhvillimit të një teknologjie për uljen e emetimeve të karbonit.

samsung-1020
samsung-1020

Në qendër – nënvizohet symimi kryesor- arritja e emetimeve zero tëkarboni për divizionin Device Experience deri në vitin 2030 dhe për të gjitha operacionet në nivel global, duke përfshirë divizionin Device Solutions, deri në vitin 2050. Samsung Electronics i është bashkuar gjithashtu RE100, një nismë globale për të arritur 100% energji të rinovueshme. Si pjesë e angazhimit, kompania po planifikon të përmbushë nevojat për energji elektrike të të gjitha tregjeve ndërkombëtare në të cilat operon jashtë Koresë me energji të rinovueshme brenda pesë viteve. Në mbështetje të iniciativave të saj, Samsung Electronics ka njoftuar një investim prej mbi 7 trilion KRW (ekuivalente me mbi 5 miliardë euro). ansa.it 

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për...

TikTok lançon një mënyrë të re për të shpërndarë foto dhe video

(Skenderbeu.info) TikTok lançon një mënyrë të re për të...

Mbërrin në Itali iPhone 14: i hapet rruga smartfonëve satelitorë

(Skenderbeu.info)  Mbërrin në Itali iPhone 14: i hapet rruga...
Raporto