Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

Jemi pothuajse 100% të bindur që e keni parë një video në TikTok me sallatën me karota, e cila sipas tiktoker-ave të ndihmon me balancimin e hormoneve. Si dhe me metabolizmin. Sipas personave që e konsumojnë, ka benefite të jashtëzakonshme, por ekspertja Laura Purdy thotë se në fakt, nuk ka ende një studim që tregon se sallata me karota lidhet drejtpërdrejt me balancimin e hormoneve. Dhe nëse doni një rezultat të shpejtë për balancimin e tyre, ndoshta nuk duhet të bazoheni vetëm tek interneti.
@bearenger

Never not craving this 🥕👀 #healthyrecipes #plantbased #foodasmr #TikTokTaughtMe #TikTokPartner

♬ Solitude (Felsmann & Tiley Reinterpretation) [Slowed Down] – M83

“Një recetë si sallata me karota të pagatuara ka të ngjarë të mos e dëmtojë shëndetin tënd hormonal, megjithatë, nuk ka asnjë provë shkencore që lidh balancimin e hormoneve me karotat e pagatuara. Nëse jeni të shqetësuar për shëndetin hormonal, është shumë e rëndësishme që të vizitoheni dhe këshilloheni me një mjek të specializuar.”, shprehet Purdy.
Gjithsesi, nëse doni ta provoni sallatën me karota si një recetë të shpejtë dhe të shëndetshme, mund të ndiqni këtë mënyrë përgatitjeje:
Qëroni karotat dhe ndajini në formë shiritash, që të marrin pamjen e pastave. Më pas, shtoni uthull molle, pak kripë dhe piper të freskët dhe shtrydhni pak lëng limoni.
Mos harroni, me shumë rëndësi është që të mos shtoni një numër të madh përbërësish, pasi mund të zvogëloni shijen dhe sigurisht, përfitimet që tiktoker-at thonë se përfitoni prej kësaj sallate.
Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi

0
(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi Policia kufitare këtë të premte ka...
Top chanel

Sulmi ndaj “Top Channel”/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...

0
(Skenderbeu.info)-Sulmi ndaj "Top Channel"/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...
droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...

Lajme të tjera
NGJASHME

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut

(Skenderbeu.info)-Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut Trupi i...

10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës

(Skenderbeu.info)-10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës Për t’i ardhur...

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

(Skenderbeu.info)-Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu...

21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down

(Skenderbeu.info)-21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down Sindroma Down ndodh...

Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

(Skenderbeu.info)-Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në...

A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është lloji më i shëndetshëm?

(Skenderbeu.info)-A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është...

Arsyeja pse duhet t’i lani dhembët para gjumit

(Skenderbeu.info)-Arsyeja pse duhet t’i lani dhembët para gjumit Larja e...

Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

(Skenderbeu.info)-Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj! Frika se...
Raporto