fbpx

‘A është kjo vello midis jetës dhe vdekjes?’: Rrjeta e grisur e Lee Miller është një imazh për kohën tonë

(Skenderbeu.info)-‘A është kjo vello midis jetës dhe vdekjes?’: Rrjeta e grisur e Lee Miller është një imazh për kohën tonë

Kur surrealistja e madhe bëri këtë fotografi, ajo po ndihej e humbur në Egjipt. Tani, duket se evokon tranzicionin tonë shqetësues nga varrimi i Mbretëreshës në kurorëzimin e mbretit Charles
Këllëfi i grisur nga rrjeta zbulon një peizazh të thatë e të shkretë. Drita derdhet përtej horizontit dhe fokusi ynë zhvendoset, përmes dy kornizave të kundërta, drejt resë që dominon qiellin. Ka një ndjenjë heshtjeje ndërsa shikojmë nga një shkretëtirë e gjerë dhe e hapur; një mosnjohje për atë që qëndron përtej perdes së grisur dhe çfarë do të vijë më pas. Çlirimi, me formën elegante të resë që ngjall një pëllumb që fluturon në distancë. Por mbi të gjitha, ka një mungesë, sikur të kishte diçka të rëndësishme që dikur e mbushte këtë boshllëk.
Portreti i Hapësirës është nga Lee Miller, fotografja e lindur në Amerikë në ballë të lëvizjes surrealiste në vitet 1920 dhe 30. Ajo vazhdoi të ishte e rëndësishme në dokumentimin e përpjekjeve të bëra nga gratë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe fotografoi mizoritë e Holokaustit. Ky imazh, i marrë në Egjipt në vitin 1937, është nga një kohë që e pa atë të vendosur midis dy fazave. Jeta e saj në Parisin e lulëzuar ishte pas saj, dhe para saj shtrihej aventurat në Angli, ku ajo bëri fotografi të luftës për Vogue britanike. Koha e saj në Egjipt, për Millerin, ishte një kohë e vetmisë, kur ajo e gjeti të mbytur të jetuarit me një komunitet emigrantësh. Prandaj, imazhi mund të lexohet si një shprehje e izolimit ose dëshirës për të shpëtuar.
Në Portreti i Hapësirës, ​​ne nuk jemi të sigurt se çfarë po shikojmë. Në një farë mënyre, është një portret i asgjësë – një pllajë e rrallë, shkëmbore që nuk jep asnjë provë se ku jemi gjeografikisht apo historikisht. Megjithatë, në qendër të saj është një çarje, që tregon se diçka është prishur dhe se asgjë nuk do të jetë më e njëjtë. Materiali i mbështjellësit të rrjetës, që fryn në erë, ndjehet ndjellës i natyrës kalimtare dhe kalimtare të jetës.
Duke evokuar një prag midis brendësisë dhe të jashtmes, velit të jetës dhe vdekjes, ose preokupimit surrealist me mendjen e pavetëdijshme dhe të vetëdijshme, imazhi mund të lexohet si simbol i fundit të një epoke ose të qenit në prag të diçkaje të re. Është në një periudhë të tillë tranzicioni që ne e gjejmë veten tani, mes zisë për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II dhe kurorëzimit festiv të mbretit Charles III. Një nga ndryshimet më të rëndësishme shoqërore që shumë prej nesh do të dëshmojnë në jetën tonë.
Është e vështirë të dihet se çfarë vepre arti të përdoret për të nënkuptuar këtë epokë të re dhe vdekjen e mbretëreshës Elizabeth II – një grua që kishte kaq shumë pushtet dhe jetoi një jetë me një ndjenjë të jashtëzakonshme, vetëmohuese të detyrës, e lindur në një brez që duket alien në krahasim me atë në të cilin gjendemi tani dhe imazhi i të cilit është ngulitur në jetën tonë, në monedhat, pullat, kutitë postare, kartëmonedhat tona. Përmes luftërave, pandemive, revolucioneve dhe rrjedhave të liderëve të rinj, ajo ka qenë një figurë pothuajse e pathyeshme. Pra, çfarë ndodh kur ajo nuk është më atje?
Epoka e mbretit Charles III është plot me të panjohura. Ai do të kurorëzohet në një botë shumë të ndryshme nga ajo në të cilën nëna e tij mori pushtetin, shumë më e vjetër se ajo. Shoqëria është në një vend shumë të ndryshëm nga ai që ishte në vitin 1952 dhe duhet të bëhen përparime dhe të bëhen ndryshime. Në këto 10 ditë zie jemi në pragun mes gardës së vjetër dhe asaj të re.
Imazhet mbajnë fuqi të madhe. Në kohë zie dhe humbjeje, ato mund të ofrojnë ngushëllim, të jenë vende ku shkojmë për reflektim, të na ndihmojnë të kuptojmë një kohë dhe të na tregojnë diçka për botën – pa marrë parasysh epokën në të cilën janë prodhuar. Është kjo që ne gjejmë te Portreti i Hapësirës: një imazh i thjeshtë i një çarjeje – që ngjall një humnerë në kulturën tonë – dhe një peizazh të shkretë që do të duhet të rilindë. Një grisje në strukturën e shoqërisë që e kemi njohur gjatë gjithë jetës sonë.

The Guardian

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...

Brad Pitt debuton si skulptor

(Skenderbeu.info)-Brad Pitt debuton si skulptor në galerinë finlandeze të...
Raporto