(Skenderbeu.info)-Rritet numri i turistëve që e vizituan Maqedoninë e Veriut

Rezultatet e regjistruara nga Enti Shtetëror i Statistikave kanë treguar se në periudhën janar-nëntor 2022 ka pasur një rritje të numrit të turistëve që e kanë vizituar shtetin. Krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2021 shifrat tregojnë se në 2022-shin numri i turistëve është rritur për 38.8%, nga të cilët 6.2% janë turistë vendas, ndërsa 84.5% turistë të huaj që janë kthyer në vend.
“Në nëntor 2022 janë regjistruar 56.886 turistë prej të cilëve 36.2% janë turistë vendas dhe 63.8% turistë të huaj. Shifrat tregojnë gjithashtu se në nëntor 2022 në Maqedoninë e Veriut natën e kanë kaluar 124.969 turistë, prej të cilëve 40.6% kanë qenë turistë vendas ndërsa 59.4% turistë të huaj”, thuhet në njoftimin e ESHS-së.
Naum Marinovski ish-profesor në Fakultetin e Turizmit dhe Hotelierisë ka thënë për media se shifrat e turistëve që e kanë vizituar vendin tonë janë vërtet pozitive.
“Rritje është pritur, por ajo që nuk besoj është se pritej që rritja të ishte kaq e madhe. Besoj se kontribut për rritjen e shifrave kanë edhe vizitat nga vendet që deri më tani nuk janë parë në numër kaq të konsiderueshëm. Përveç vizitorëve të rregullt dhe mysafirëve nga vendet fqinje ku edhe ka rritje, shifrat janë rritur edhe nga turistët e vendeve që deri tani nuk kanë qenë edhe aq të theksuara. Edhe pse kjo rritje e konsiderueshme nuk vjen veçanërisht nga një vend por nga disa vende, gjithë kjo kontribuon në rritjen e numrit të përgjithshëm të mysafirëve”, theksoi Marinovski.
 “Ka formula të qarta të cilat kontribuojnë në rritjen e numrit të vizitorëve mes të cilave është edhe stimulimi për zhvillimin e industrisë së hotelerisë, mbështetja për agjencitë turistike, si dhe për gjithë aktorët në sektorin e turizmit. Pjesë e tyre sigurisht që është edhe mbështetja e transportit ajror i cili në ditët e sotshme është mjaft i rëndësishëm për zhvillimin e turizmit, dhe thjesht të gjitha format e mbështetjes. Duhet që përparimi të shihet në inovacionin i cili kontribuon në zhvillimin e industrisë së turizmit”, u shpreh ai.
Shifrat që ESHS i bëri publike tregojnë se në muajin e fundit më së shumti turistë ka pasur nga Turqia, nga ku gjithsej na kanë vizituar 6.324 persona. Më pas vjen Serbia prej ku kanë ardhur 3.928 vizitorë, pas saj janë fqinjët jugorë nga ku kanë ardhur 2.825 turistë, ndërsa numri më i vogël i vizitorëve është regjistruar nga Shqipëria me 2.459 vizitorë. Numër më të vogël në listë kanë vizitorët nga Bullgaria me 1.866 turistë. Përveç Turqisë nga e cila kanë ardhur më shumë vizitorë, shtet tjetër që ka kryesuar me vizitorë në 2022 është Polonia. Analizat kanë treguar se në tre tremujorët e parë të vitit 2022 fluksi valutor nga qarkullimi i turizmit ka arritur në 376 milionë dollarë e që është 25% më shumë se gjatë vitit 2019. Ajo që autoritetet po e presin nga xhiroja turistike është që mbylljen e këtij viti ta bëjnë me 430 milionë dollarë.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e...

Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4

(Skenderbeu.info)-Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4 Një avion...

Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s Presidenti...

Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e dëshmorëve të UÇK-së

(Skenderbeu.info)-Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e...

Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova është shtet i pavarur e sovran

(Skenderbeu.info)-Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova...

Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

(Skenderbeu.info)-Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet Ish-shefi i Misionit...

Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion

(Skenderbeu.info)-Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion Policia...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

(Skenderbeu.info)-SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim...
Raporto