Rriten rastet me parkinson në Shqipëri, neurologia: Preken edhe të rinjtë

(Skenderbeu.info)-Rriten rastet me parkinson në Shqipëri, neurologia: Preken edhe të rinjtë

Rastet me parkinson kanë ardhur në rritje vitet e fundit në Shqipëri. Neurologia Entela Basha, tregon se edhe pse kjo sëmundje degjenerative e sistemit nervor qendror vjen me moshën, në konsulta paraqiten edhe të rinj.
“Rritja e jetëgjatësisë shton edhe numrin e pacientëve që kanë problematika të sëmundjeve degjenerative ku dhe parkinsoni është një ndër to. Statistikat flasin për 10-12 për 100 mijë banorë ndërsa tani jemi 20-22 për 100 mijë banorë. Grupmosha më e prekur mbi 60 vjeç ka dhe raste, 40-50 vjeç me anamnezë familjare”, u shpreh Entela Basho për Euronews Albania.
Simptomat e parkinsonit nisin gradualisht dhe përkeqësohen me kohën
“Ka disa grup simptomash, dridhje të duarve, dridhje të njërës dorë, të njërës këmbë, ngadalësim në lëvizje, kur kryen aktivitete, kërrusje e turpit, humbje e ekuilibër dhe problem të kujtesës, sjelljes, që mbivendosen në stade të vona”, tha neurologia.
Trajtimi me medikamente por edhe ndërhyrjet me elektroda në tru mund të ndikojnë në mbajtjen nën kontroll të sëmundjes.
“Trajtimi me medikamente ka evoluar shumë. Në Shqipëri ekzistojnë të njëjtat trajtime si dhe jashtë dhe mbahet mjaft mirë nën kontroll. Tjetër teknikë shumë e mirë është dhe DBS një procedurë kirurgjia me vendosjen e disa elektrodave duke dhënë stimuj në territoret përgjegjës për lëvizjen”, tregoi neurologia.
Parkinsoni nuk ka shkaktarë të mirëfilltë por besohet se trashëgimia ka një faktor risku.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare dhe malore

(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza...

Lezhë, asgjësohen nëpërmjet djegies rreth 400 bimë narkotike

(Skenderbeu.info)-Lezhë, asgjësohen nëpërmjet djegies rreth 400 bimë narkotike DVP Lezhë/Vijon...

Berisha: Mos e rëndoni krizën në Kosovë me Edi Ramën

(Skenderbeu.info)-Berisha: Mos e rëndoni krizën në Kosovë me Edi Kryetari...

Rrogozhinë/ Makina përplas dy të mitur e largohet nga vendngjarja

(Skenderbeu.info)-Rrogozhinë/ Makina përplas dy të mitur e largohet nga...

Hakeri nigerian mashtroi biznesmenin shqiptar me vetëm një e-mail

(Skenderbeu.info)-Hakeri nigerian mashtroi biznesmenin shqiptar me vetëm një e-mail Sebastian...

Popullsia në moshë pune zvogëlohet me 101 mijë persona pas pandemisë

(Skenderbeu.info)-Popullsia në moshë pune zvogëlohet me 101 mijë persona...
Raporto