(Skenderbeu.info)-Rriten çmimet e banesave në Maqedoni

Nëse një vit më parë çmimi mesatarë i banesave të reja në Shkup ka qenë 1,100€ për m2, tani çmimi i të njëjtave ka arritur dyfishin në qendër të kryeqytetit. Sivjet kriza ekonomike ka ndikuar më së shumti në sektorin e ndërtimtarisë. Sipas Bankës Popullore të Maqedonisë, në tremujorin e fundit të vitit të kaluar çmimet e banesave janë rritur mbi 20%.
“Sipas të dhënave të Bankës Popullore, në tremujorin e tretë rritja ishte 21.2%, në të dytin 16.5%, ndërsa në tremujorin e parë rritja ishte 12.4%, Rritje dyshifrore ka pasur edhe në tremujorin e fundit të vitit 2021, më parë rritja e çmimeve ishte një shifrorë dhe varionte nga 2 në 6%”, njoftojnë Banka Popullore e Maqedonisë.
Sipas të dhënave nga agjencitë imobilare, çmimet e apartamenteve variojnë nga 1800 deri në 2200 euro për m2 në qendër të Shkupit dhe përreth. Nuk ka askund banesa në shitje nën 1100 euro sikur vjet.
“Të dhënat e regjistrimit të fundit tregojnë se më shumë se 1/3 e totalit të 839 174 apartamenteve janë bosh. 531 987 banesa janë të banuara, ndërsa pjesa tjetër 36,6% ose 307 187 banesa janë bosh. Nga komunat e Shkupit, më së shumti banesa bosh ka Qendra – 10 865 ose mbi 40% nga totali, ndërsa Çairi ka numrin më të vogël të banesave të zbrazëta ose 22,5% nga gjithsej 17 771 banesa”, njoftojnë nga Enti Shtetëror i Statistikave.
Ndërtuesit shpjegojnë se rritja e çmimeve ishte pasojë e pashmangshme e rritjes së madhe të çmimit të energjisë dhe materialeve të ndërtimit. Sipas informacioneve të fundit, janë rritur edhe kostot për tarifat komunale me mbi 40% dhe për blerjen e tokës për ndërtim. Por, nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore, thonë se këto çmime janë të fryra nga që kostoja e investimit është 600-700 për m2.
“Çmimet kanë pasur lëvizje të përgjithshme 25-30% në raport me momentet para krizës. Këto çmime nuk mendoj se janë reale, por nëse i krahasojmë me vendet e rajonit si Shqipërinë, Serbinë apo të tjerat nga Ballkani, mendoj se Maqedonia çmimet i ka më të arsyeshme në raport me këto shtete. Si mesatare çmimi është më i ulët, megjithatë dihet se kriza solli rritjen e gjitha materialeve ndërtimore, nga ana tjetër edhe mungesa e fuqisë punëtore, që janë faktorë në ndikimin e koston e lartë të çmimit”, tha Resul Hani, Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore.
Agjencia e Kadastrës së Patundshmërive, në raportin për vitin e kaluar, ka shënuar rritje drastike të numrit të shitjeve të regjistruara në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Nga janari deri në mars 2022 janë regjistruar 5,919 blerje dhe shitje, ndërsa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar 4,766.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e...

Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4

(Skenderbeu.info)-Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4 Një avion...

Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s Presidenti...

Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e dëshmorëve të UÇK-së

(Skenderbeu.info)-Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e...

Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova është shtet i pavarur e sovran

(Skenderbeu.info)-Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova...

Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

(Skenderbeu.info)-Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet Ish-shefi i Misionit...

Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion

(Skenderbeu.info)-Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion Policia...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

(Skenderbeu.info)-SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim...
Raporto