fbpx

Rrëzimi i Bitcoint: çfarë fshihet pas kolapsit të kriptove?

(Skenderbeu.info) Rrëzimi i Bitcoin: çfarë fshihet pas kolapsit të kriptove? Kriptovaluta është e paqëndrueshme, me një histori që kanë lënë shumë njerzit të pyesin nëse është e sigurt për të investuar.

Bitcoin, kriptomonedha më e njohur deri më tani gjendet aktualisht  në vlerën e  20.000 dollarë pasi arriti një rekord prej  69.000 dollarë në nëntor 2021. Që atëherë vlera e saj ka rënë në më shumë se 70%

Në këtë artikull ne shpjegojmë:

 • Çfarë po ndodh me vlerën e bitcoin dhe pse?
 • Pse është bitcoin kaq i paqëndrueshëm?
 • A ka plasur flluska e bitcoin?
 • A do të rikuperohet bitcoin?
 • Nëse bitcoin do të rritet tregu i aksioneve do rrëzohet?

 Çfarë po ndodh me vlerën e bitcoin? 

Bitcoin është tepër i paqëndrueshëm, duke u rritur dhe rënë ndjeshëm brënda orëve. Por nuk është e vetmja kriptomonedhë që ka pasur një kohë të paqëndrueshme kohët e fundit.

Bursat globale kanë shkuar në një rënie si rezultat i disa shakqeve:

 • Lufta në Ukrainë
 • Frika nga inflacioni
 • Norma më të larta intesi, të cilat do të ulin fitimet e biznesmenëve

 

Kjo situatë është e përhapur edhe në tregun e kriptomonedhave.

Rënia e madhe e kriptovalutave në qershor 2022 u shkaktua nga Celsius Network, një kompani e madhe e huadhënies së kriptomonedhave në SHBA, pasi ndaloi tërheqjet dhe transfertat, duke pretenduar kushte “ekstreme”.

Kjo shkaktoi një rënie të kriptomonedhave në përgjithësi. Vlera e tyre ra nën 1 trilion dollarë për herë të parë që nga janari i vitit të kaluar.

Bitcoin ra në 23,476 dollarë pas njoftimit. Etherium, kriptomonedha e dytë më emadhe pas bitcoin, ra me 16% në 1,177 dollarë, niveli më i ulëti që nga janari 2021.

Goditja e vazhdueshme e Kinës ndaj kriptove gjithashtu influencon. Dhe gjithashtu ka pasur spekulime se kriptot mund të ndalohen nga përdorimi/qarkullimi në Rusi.

Kjo ka shkaktuar panik dhe shitje të më shumta pasi besimi i konsumatorit është rrëzuar.

Pse është bitcoin kaq i paqëndrueshëm?

Ndryshe nga investimet tradicionale si aksionet e kompanive, ku lëvizjet e çmimeve mund të ndikohen nga performanca e biznesit, bitcoin nuk ka asnjë aktiv themelor.

Kjo do të thotë se lëvizjet në çmimin e tij bazohen thjesht në spekulime midis investitorëve, nëse do të ketë rritje apo rënie në të ardhmen.

Si rezultat, mund të kemi  luhatje të mëdha në çmimin e bitcoin edhe në harkun kohor të disa orëve.

Histori negative

Një sërë historish negative dhe kërcënimesh kanë ulur çmimin e bitcoin.

Këtu përfshihen:

 • Në qershor 2022, Binance, një nga shkëmbimet më të mëdha të kriptomonedhave në botë, ndaloi tërheqjet e bitcoin, me shefin ekzekutiv Changpeng Zhao duke fajësuar një “transaksion të mbërthyer” që po shkaktonte një prapambetje.
 • Në fillim të vitit 2022, u raportua se Rusia mund të bllokonte tregun e kriptomonedhave. Por më pas, pas pushtimit të Ukrainës, pati thirrje për shkëmbime të kriptove për të ndaluar transaksionet ruse.
 • Në maj të vitit 2021, shefi i Tesla-s, Elon Musk, prodhuesi i makinave elektrike, tha se nuk do të pranonte më pagesa dixhitale për shkak të shqetësimeve për ndikimin e ambjentit të kriptomonedhave – fuqia kompjuterike e nevojshme për të krijuar bitcoin – në mjedis.
 • Në qershor të vitit 2021, bankave dhe institucioneve të pagesave në Kinë iu tha të ndalonin mundësimin e transaksioneve të kriptove dhe qeveria kineze ndaloi “minatorët” e monedhave. Më pas, në shtator 2021, të gjitha transaksionet e kriptove u shpallën të paligjshme.
 • Gjithashtu në qershor 2021, presidenti i atëhershëm i SHBA-ve,  Donald Trump e përshkroi bitcoin si një “mashtrim” që konkuronte kundrejt dollarit për të qenë “monedha e botës”.
 • Agjentët e FBI-së kanë sekuestruar miliona dollarë në bitcoin nga kriminelët ndër vite.
 • Në gusht 2021, Auditi Financiar i Mbretërisë së Bashkuar futi në listën e zezë Binance, një nga aplikacionet më të mëdha për shkëmbimin e kriptomonedhave. Bankat e mëdha si HSBC dhe Santander ndoqën shembullin duke bllokuar klientët nga kryerja e pagesave në Binance.
 • Në të njëjtin muaj, Fondi Monetar Ndërkombëtar lëshoi ​​një paralajmërim për vendet që përdorin kriptomonedha si mjete ligjore, duke thënë se përdorimi i gjerë i tyre do të kërcënonte “stabilitetin makro-ekonomik” dhe mund të dëmtonte integritetin financiar.
 • Grabitja e kriptove: gushtin e kaluar, një haker vodhi 600 milionë dollarë në një sulm kibernetik që synonte platformën e kriptove Poly Netëork, vetëm për të kthyer më shumë se gjysmën e saj katër ditë më vonë duke thënë se e bënë atë “për argëtim” dhe për të “ekspozuar cenueshmërinë” në sistemi përpara se të tjerët ta bënin.

Histori pozitive

Por ka pasur më shumë histori pozitive, dhe këto i kanë dhënë çmimit të bitcoin një mbrojtje gjatë vitit të kaluar:

 • Në mars 2021, Morgan Stanley u bë banka e parë e madhe amerikane që u ofron klientëve më të pasur akses në fondet e bitcoin – megjithëse e kufizuar në jo më shumë se 2.5% të vlerës totale neto të një investitori.
 • Në qershor 2021, një muaj pasi shkaktoi një shitje të kriptove, Elon Musk tha se Tesla ndoshta do të pranonte përsëri pagesat me bitcoin kur më shumë se 50% e përdorimit të saj të energjisë vinte nga burime të rinovueshme.
 • Amazon postoi një shpallje pune për një “produkt të parave dixhitale dhe blockchain” në korrik 2021, duke nxitur spekulime se së shpejti do të pranonte bitcoin si pagesë.
 • Shtatorin e kaluar, El Salvador bëri kurs ligjor për bitcoin (që mund të kryesh shkembim monetar të përditshëm.

Historitë e tjera kanë qenë më të ‘përziera’ për sa i përket kuptimit të tyre për kriptovalutat. Midis tyre ka qenë edhe Rezerva Federale e SHBA-së, duke shqyrtuar nëse do të krijonin “monedhën dixhitale të bankës qendrore” (CBDC).

Në mars të këtij viti, presidenti Joe Biden lëshoi ​​një urdhër ekzekutiv që synon të bashkërendojë veprimet e qeverisë amerikane për rregullimin e pronave dixhitale.

Ndërsa shumë fansa të kriptove mendojnë se rregullimi është një gjë e keqe, disa mendojnë se ky urdhër i ri ekzekutiv mund të ndihmojë në zhvillimin e pronave dixhitale, siç është CBDC, për të siguruar mbrojtjen e duhur të konsumatorëve.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë...

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për...

Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

(Skenderbeu.info) Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin...
Raporto