fbpx

Ja se si rregulli 333 mund të jetë çelësi për të qetësuar ankthin tuaj

(Skenderbeu.info)-Ja se si rregulli 333 mund të jetë çelësi për të qetësuar ankthin tuaj

Nese vuani nga ankthi, ai mund të jetë mjaft dobësues. Është një ndjenjë e përgjithshme shqetësimi ose shqetësimi, me të cilin shumë do të jenë në gjendje të kene për shkak të shqetësimeve aktuale rreth krizës së kostos së jetesës.
Miliona njerëz vuajnë nga kjo gjendje në MB dhe në raste ekstreme, mund të shkaktojë sulme paniku. Për të shmangur përshkallëzimin e tij deri në këtë, shumë njerëz do të praktikojnë aftësitë e sjelljes njohëse. Një nga aftësitë më informale të kësaj lloj metode është teknika 333.
Ekspertët thonë se kjo është një aftësi e lehtë që mund ta mbani mend dhe që mund ta përdorni në moment nëse diçka ju ka shkaktuar ndjenjat e shqetësimit. Kjo mund të jetë e ndryshme për njerëz të ndryshëm. Disa do të shkaktohen nga vende të mbushura me njerëz, ndërsa për të tjerët mund të jetë një situatë e caktuar ose fobi.
Ekspertët në ChoosingTherapy thonë se mund t’ju ndihmojë të dalloni tingujt dhe teksturat e pamjeve, duke ju bërë të ndiheni të bazuar në momentin aktual. Për të praktikuar teknikën që duhet të kërkoni dhe identifikoni, tre nga secila prej të mëposhtmeve:
1.Tre gjëra që mund të shihni
2.Tre gjëra që mund të dëgjoni
3.Tre gjëra që duhet të prekni
Ekspertët shpjegojnë: “Rregulli i ankthit 333 ju nxjerr nga koka duke përdorur shqisat tuaja si një mënyrë për t’u rilidhur me trupin tuaj në mes të simptomave negative të ankthit, duke përfshirë mendimet ndërhyrëse dhe sulmet e panikut.”
Ata shtuan se fokusimi në tre gjëra që mund të shihni mund t’ju ndihmojë të bëheni të vetëdijshëm vizualisht për rrethinën tuaj. Ideja nuk është të kesh objekte në mendje që dëshiron t’i shohësh, por të fokusohesh në botën që të rrethon. Kjo, thonë ata, ju ndihmon të përballeni me ankthin tuaj duke ju larguar nga muhabetet mendore që ju shkaktojnë stres.
Më pas janë tre gjëra që mund të dëgjoni dhe kjo mund t’ju ndihmojë të përqendroheni. Në varësi të vendit ku jeni, kjo mund të jetë e vështirë dhe nuk duhet gjithmonë të kërkoni tingujt më të dukshëm.
Këto mund të jenë çdo gjë, nga tik-takimi i orës deri te ndryshkja e gjetheve në pemë. Së fundmi, janë tre gjëra që mund t’i prekni ose ndjeni. Këto mund të jenë gjëra që janë në dorën tuaj ose edhe pjesë të trupit ose veshjeve tuaja.
 Ne Mindbar ekspertët rekomandojnë gjithashtu teknikën dhe shtuan: “Mendjet tona shpesh ngecin në një model të të menduarit të tepërt. “Praktikimi i kësaj metode është një mjet i lehtë për t’ju kthyer në momentin aktual.” Çrregullimet e ankthit mund të zhvillohen si rezultat i një sërë faktorësh, duke përfshirë stresin, gjenetikën dhe mjedisin e fëmijërisë.
Ekzistojnë gjithashtu një sërë llojesh të ndryshme të çrregullimeve të ankthit, nga ankthi i përgjithësuar tek çrregullimi obsesiv-kompulsiv, fobitë specifike dhe çrregullimet e panikut. Disa njerëz mund të vuajnë nga më shumë se një lloj çrregullimi ankthi – për shembull, njerëzit me një fobi specifike mund të përjetojnë panik si rezultat.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri

(Skenderbeu.info) Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri Sipas mjekut...

Histori suksesi: Studentja shqiptare vlerësohet me Çmimin Kanadez Mjekësor

(Skenderbeu.info) Histori suksesi: Studentja shqiptare vlerësohet me Çmimin Kanadez...

43 raste me koronavirus për ditën e sotme 18/09/2022 

(Skenderbeu.info) 43 raste me koronavirus për ditën e sotme...

Gjendja e pandemisë: 81 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

(Skenderbeu.info) Gjendja e pandemisë: 81 të infektuar me Covid-19...
Raporto