(Skenderbeu.info)-Rosso Valentino ,nje katalog per ikonen e ngjyrave

“Për marken Valentino, e kuqja nuk është vetëm një ngjyrë.
Është një simbol një logo, një element ikonik i markës, një vlerë.
Mund të thuhet se askush nuk e kupton të kuqen si Valentino”.
Në një festë gjithëpërfshirëse të marrëdhënies me këtë ngjyrë, Valentino Rosso nxjerr pas pesëdhjetë vjet një nga arkivat e modës më të ruajtura në mënyrë metodike. Një katalog autoritar raisonné që paraqet mbi 180 nga pjesët më ikonike të Valentino. Marka, me fustanet legjendare të mëndafshit dhe krijimet Haute Couture ,rripa me kopsë VLogo Signature dhe përfundim antik bronzi.
Titulli i vëllimit, i cili gjurmon epokat e ndryshme të Valentino Garavanit deri tek drejtori aktual krijues, Pierpaolo Piccioli, ilustron lidhjen e pashembullt të shtëpisë së modës me një nga ngjyrat më pasionante, joshëse, të fuqishme dhe simbolike kulturore në botë.
Ishte fundi i viteve 1950 dhe Valentino Garavani ishte një student i ri i tërhequr nga bota e modës. Teksa ishte gati të ndiqte një shfaqje në Operan e Barcelonës, ai u perplas nga fustani i kuq i një zonje elegante të vendosur në një kuti.
Rosso Valentino ,nje liber per ikonen e ngjyrave “Për marken Valentino, e kuqja nuk është vetëm një ngjyrë.një simbol një logo, një element ikonik i markës.
Valentino
Nuanca intensive e ngjyrave pushtoi Valentinon, duke e bindur të zgjidhte të kuqen, simbolin e ngjyrës së markës së tij të ardhshme, e themeluar në vitin 1959. Nuanca e veçantë e së kuqes, e pa krahasueshme me asnjë ngjyrë tjetër të ngjashme, sepse është një përzierje e koralit, llakut, purpur. , geranium, nuk ka reshtur kurrë së qeni simbol i markës Valentino. Prandaj, sot festohet me vëllimin e ri të krijuar në bashkëpunim me shtëpinë botuese luksoze Assouline. Objekti i çmuar, i titulluar Rosso Valentino, tregon evolucionin e ngjyrës ikonike të kuqe: nga rrënjët e maisonit te vizioni krijues i Pierpaolo Piccioli me konceptimin konceptual të ngjyrës së tij të veçantë, Valentino Pink PP.
Charlie Porter është një gazetar dhe redaktor tekstesh, libri i fundit i të cilit është What Artists Wear. Ai shkruan për botime të tilla si Financial Times, New York Times, Luncheon dhe i-D, dhe ka punuar për The Guardian, edicioni britanik i GQ dhe Fantastic Man. Ai ishte një juri për Çmimin Turner, në vitin 2019, në të njëjtin vit që ai kuroi ekspozitën grupore Palimpsest në Kështjellën Lismore në Irlandë.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto...

Brie Larson, Emma Roberts dhe Paris Hilton në shfaqjen e modës Celine në LA

(Skenderbeu.info) Brie Larson, Emma Roberts dhe Paris Hilton në...

Kënga që do përfaqësojë Shqipërinë në “Junior Eurovision Song Contest 2022”

(Skenderbeu.info)-Kënga që do përfaqësojë Shqipërinë në “Junior Eurovision Song...

Dy shkrimtarët britanikë promovojnë dy librat e tyre në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dy shkrimtarët britanikë promovojnë dy librat e tyre në...

Shein, marka më e njohur në botë

(Skenderbeu.info) Shein, marka më e njohur në botë. 'Moda...

Bella Hadid shpallet modelja më e mirë e vitit

(Skenderbeu.info)-Bella Hadid shpallet modelja më e mirë e vitit “British...

Çmimi për Dizajnerin e Vitit në Fashion Awards 2022

(Skenderbeu.info)-Çmimi për Dizajnerin e Vitit në Fashion Awards 2022,...

Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me ‘Fuoco’

(Skenderbeu.info) Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me 'Fuoco'. Çmimi...
Raporto