(Skenderbeu.info)-Roboti qe ndihmon studentët me vështirësi të qëndrojnë të fokusuar

Një robot humanoid i ndihmon studentët me aftësi të kufizuara në të mësuar të qëndrojnë të fokusuar.
Kjo u zhvillua nga studiues inxhinierë nga Universiteti i Waterloo, Belgjikë, nga një ekip që ka punuar në robotikë në kontekstin e aftësisë së kufizuar për shumë vite dhe përfshin parimet e barazisë, përfshirjes dhe diversitetit në projektet kërkimore.
Vitet e fundit edukatorët kanë eksploruar përdorimin e robotëve socialë për të ndihmuar studentët të mësojnë, por më shpesh kërkimi i tyre është fokusuar tek fëmijët me çrregullime të spektrit autik. Si rezultat, është bërë pak punë në përdorimin e robotëve të asistuar social për studentët me aftësi të kufizuara në të mësuar. Ekipi i udhëhequr nga Kerstin Dautenhahn, një profesor i inxhinierisë elektrike dhe kompjuterike, vendosi të kryejë një seri testesh me një robot të vogël humanoid të quajtur QT, aftësia e të cilit për të kryer gjeste duke përdorur kokën dhe duart e tij, shoqëruar me të folurit dhe tiparet e fytyrës. , e bën shumë të përshtatshëm për këtë përdorim.
Studiuesit ndanë 16 studentë me aftësi të kufizuara në të mësuar në dy grupe. Në një grup, studentët punonin individualisht vetëm me një instruktor, në tjetrin ata punonin ballë për ballë me një instruktor dhe QT. Në grupin e fundit, instruktori përdori një tabletë për të drejtuar robotin, i cili më pas kryente në mënyrë autonome detyra të ndryshme duke përdorur të folurit dhe gjestet e tij. Përveç prezantimit të seancës, roboti vendosi qëllime dhe nëse procesi i të mësuarit po shkonte keq, roboti përdorte strategji të tilla si lojëra, gjëegjëza, shaka, ushtrime të frymëmarrjes dhe lëvizje fizike për ta ridrejtuar studentin në detyrë.
Studentët që punuan me robotin, tha Dautenhahn, “në përgjithësi ishin më të angazhuar dhe mund t’i kryenin detyrat e tyre me një ritëm më të shpejtë se ata që nuk ndihmoheshin nga një robot. Sigurisht që ekziston një potencial i madh për përdorimin e robotëve në sistemin arsimor publik. “
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të dhënat personale

(Skenderbeu.info)-ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të...

Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona në “Instagram”

(Skenderbeu.info)-Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon...

Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale

(Skenderbeu.info)-Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale Në Gjermani rreth...

Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim menjëherë

(Skenderbeu.info)-Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim...

Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma

(Skenderbeu.info)-Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma Edhe pse veturat...

Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin 2025

(Skenderbeu.info)-Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin...

Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe Instagram

(Skenderbeu.info)-Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe...
Raporto