(Skenderbeu.info) Roboti humanoid Atlas mëson të punojë në një kantier ndërtimi.

Pasi habiti me lëvizjet e tij të kërcimit dhe akrobaci në stilin e përsosur parkour, roboti humanoid Atlas mëson të punojë në një kantier ndërtimi, si asistent i një njeriu.

Është video e fundit e publikuar online nga Boston Dynamics, kompania amerikane e blerë nga Hyundai në vitin 2020 për gati 1 miliard dollarë dhe që zhvillon disa nga robotët më të avancuar në botë si Spot katërkëmbësh.

Në videon e re, Atlas demonstron aftësinë e tij për të manipuluar objektet përreth tij, duke lëvizur fillimisht një tra prej druri duke e vendosur atë në një skelë dhe më pas duke marrë një çantë veglash të cilën ia çon punëtorit që ndodhet në majë të skelës.

Më në fund, ai lëviz një kuti të madhe prej druri dhe ulet nga skela me një shpinë. Ben Stephens një nga drejtuesit e Atlasit tha eshtë e rëndësishme që roboti të mund t’i kryejë këto detyra me një shpejtësi të ngjashme me njerëzit.

Njerëzit janë shumë të mirë në kryerjen e këtyre detyrave dhe për t’i përsëritur ato kishte nevojë për të bërë përditësime mjaft të mëdha”.

Kërcimi dhe parkour, një lloj sporti ekstrem në të cilin sfida është të kapërcesh pengesat pa i kaluar ato, i kishte detyruar studiuesit të fokusoheshin në dy sfida të ndryshme teknologjike. E para lidhej me aftësinë për të kontrolluar trupin ndërsa e dyta në analizën e mjedisi rrethues.

Sfida e madhe në këtë video të re ishte, shpjegojnë studiuesit, aftësia për të ndërvepruar me mjedisin, për shembull në marrjen dhe pozicionimin e saktë të një trau ose kapjen e kutisë së veglave.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto