Restoranti më i vjetër në botë / Furra punon vazhdimisht prej 3 shekujsh

(Skenderbeu.info)-Restoranti më i vjetër në botë / Furra punon vazhdimisht prej 3 shekujsh

Restoranti BotinMadrid është themeluar në vitin 1725 dhe në Librin e Rekordeve Guinness njihet si restoranti më i vjetër në botë.
Autorët e kanalit “Great Big Story” në YouTube vizituan restorantin Botin për të provuar të zbulojnë disa nga sekretet e jetëgjatësisë së tij. Një nga veçoritë më unike të restorantit është furra e tij, e cila funksionon vazhdimisht për gati 300 vjet.
Restoranti më i vjetër në botë Furra punon vazhdimisht prej 3 shekujsh Restoranti Botin në Madrid është themeluar në vitin 1725
Botin
“Është xhevahiri ynë. Xhevahiri ynë i kurorës,” tha zëvendësdrejtori i Botino, Luis Javier Sanchez, i cili ka punuar në restorant për më shumë se 45 vjet.
“Ne nuk e fikim kurrë. Duhet të jetë i nxehtë gjatë natës dhe gati për t’u pjekur në mëngjes. Prandaj nuk duhet ta fikim kurrë. Ka një aromë të veçantë brenda, është vërtet e mahnitshme,” shpjegoi ai.
Restoranti më i vjetër në botë Furra punon vazhdimisht prej 3 shekujsh Restoranti Botin në Madrid është themeluar në vitin 1725
ushqime
Është po aq e mahnitshme se sa i përkushtuar është restoranti për të ruajtur ushqimin që shërben. Edhe pse Sanchez e përshkruan bodrumin e verës si “historinë e frymëmarrjes” në një farë mënyre, ushqimi synon të shijojë historinë. Ku çdo kuzhinier të mësojë nga paraardhësi i tij dhe më pas t’ia kalojë recetat brezit të ardhshëm.
“Recetat tona janë shumë të vjetra, që nga koha kur gjyshërit tanë t
hemeluan restorantin”, shtoi ai, “dhe ne u kemi qëndruar besnikë atyre recetave që atëherë”.
Restoranti më i vjetër në botë Furra punon vazhdimisht prej 3 shekujsh Restoranti Botin në Madrid është themeluar në vitin 1725
furra
Mirëpo, restoranti Botin nuk ka “ngecur” plotësisht në të kaluarën – ka një faqe interneti dhe të gjitha profilet e nevojshme në rrjetet sociale, shkruan revista “Food and Wine”.
Gjithashtu, ekziston një TripAdvisor ku njerëzit mund të lënë komente si shaka të mprehta: “Eh, kam dëgjuar se ky vend arriti kulmin në vitin 1831.”

https://youtu.be/c24xTGTaTNI?t=5

Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...

Ekzekutohet brenda banesës 20-vjeçari shqiptar në Itali

(Skenderbeu.info)-Ekzekutohet brenda banesës 20-vjeçari shqiptar në Itali Një 20-vjeçar shqiptar...

Shmanget kriza financiare në SHBA, Senati amerikan miraton rritjen e kufirit të borxhit

(Skenderbeu.info)-Shmanget kriza financiare në SHBA, Senati amerikan miraton rritjen...

Bruksel, BE vendos sanksione për destabilizimin e Moldavisë

(Skenderbeu.info)-Bruksel, BE vendos sanksione për destabilizimin e Moldavisë Këshilli Evropian...
Raporto