fbpx

Hong Kongu: thyhen dy herë rekordin e nxehtësisë për këtë verë.

(Skenderbeu.info) Hong Kongu: thyhen dy herë rekordin e nxehtësisë për këtë verë.

Vera aziatike në Hong Kong ka arritur në të njëjtat drejtim si financat e nxehta. Sipas observatorit klimatik të Hong Kongut deklarohet se temperatura prej 35.4 gradë Celsius (95.7 Fahrenheit) është regjistrua të martën pasdite, “duke thyer edhe një herë rekordin për temperaturës më të lartë për muajin shtator”. Ndryshimet klimatike në qytetin aziatik kanë filluar në 1884 dhe që nga ky vitkanë pësuar vetëm rritje.

Një ditë tjetër shumë e nxehtë për muajt shtator ka qënë dita e hënë data 5 shtator, duke lënë pas redordin e verës së vitit 1963.

Observatori klimatik i Hong Kongut vendosi një lajërim online duke ia bërë të ditur qytetarëve sesa të larat do të ishin temperaurat. Qytetarëve iu bë thirrje të pinin sa më shumë ujë në mënyrë që të qëndronin të hidratuar, të mos lëviznin në oraret e drekës, të mbanin kapele dhe sidmos fëmijët dhe personat e moshës së tretë të qëndronin në shtëpi.

Hong Kongu është shumë i lagësht me një popullsi prej rreth 7.6 milionë banorësh. Dëri më tash ai ka përjetuar më pak nxëhtësi në statistika vjetore, por në mujat e verës qëndron si vendi i parë aziatik për temperaturat e larta.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se...

Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit për iranianët

(Skenderbeu.info)-Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit...

Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në paraburgim: Së paku nëntë të vdekur

(Skenderbeu.info)-Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në...

1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë

(Skenderbeu.info) 1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë Rreth...

Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa turistë të huaj

(Skenderbeu.info)-Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa...

Uganda shpall shpërthimin e Ebolës

(Skenderbeu.info)-Uganda shpall shpërthimin e Ebolës pas nje rast vdekjeje Uganda...
Raporto