(Skenderbeu.info)-Rama dhe Kovaçevski: Ballkani i Hapur duhet të vazhdojë.

Ballkani i Hapur dhe Procesi i Berlinit nuk janë aspak në kundërshtim me njëri-tjetrin, por përkundrazi janë dy procese të përputhshme, sepse vendet që janë pjesë e Procesit të Berlinit janë gjithashtu pjesë e Ballkanit të Hapur, i cili bazohet në katër liri mbi të cilat mbështetet BE-ja, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski.
Nëse shikoni marrëveshjet që kemi nënshkruar gjatë procesit të Berlinit, ato janë marrëveshje identike që tre vendet tona i kanë nënshkruar dhe ratifikuar tashmë. Procesi i Berlinit është një proces i pakthyeshëm. Është një proces që çon në integrimin e plotë të Ballkanit Perëndimor në tregun e përbashkët evropian. Themelet mbi të cilat mbështetet Ballkani i Hapur janë katër liritë mbi të cilat mbështetet edhe BE-ja dhe një tjetër fakt shumë i rëndësishëm se sa larg kanë arritur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut në zhvillimin e tyre, veçanërisht në ndërtimin e sigurisë, stabilitetit, marrëdhënieve politike me vendet fqinje është fakti se samiti i ardhshëm i Ballkanit Perëndimor do të mbahet në Tiranë, shumë shpejt dhe se marrëveshjet që u nënshkruan në Berlin janë depozituar në Maqedoninë e Veriut”, theksoi Kovaçevski në përgjigje të pyetjes së një gazetari nëse ia vlen të vazhdohet procesi i Ballkanit të Hapur, i cili përfshin tre nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat janë pjesë e procesit të Berlinit.
Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama pas mbajtjes së seancës së përbashkët të qeverive të dy vendeve, Kovaçevski nënvizoi faktin se marrëveshjet e nënshkruara në Berlin janë depozituar në Ministrinë tonë të Punëve të Jashtme.
Kthehuni 30 vjet prapa për të parë se nga filloi Maqedonia e Veriut – Maqedonia në atë kohë dhe Shqipëria, dhe ku jemi tani pas vendimeve të mëdha që morëm. Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të mbajnë një samit në Shqipëri dhe në Maqedoninë e Veriut, në Ministrinë e Punëve të Jashtme të saj, të depozitohen marrëveshjet e gjashtë vendeve anëtare të Ballkanit Perëndimor. Kjo është ajo që unë them se është një sukses”, tha kryeministri Kovaçevski.
Kryeministri shqiptar Rama, nga ana tjetër, theksoi se ia vlen të vazhdohet me Ballkanin e Hapur i cili, siç theksoi, është një proces i përjetshëm dhe i krahasoi të dy proceset me një lokomotivë dhe vagona.
Vlen edhe më shumë sepse në këtë mënyrë ndryshon pozicioni i lokomotivës me vagonët. Pra, procesi i Berlinit është një lokomotivë që tërheq të gjithë liderët nga rajoni në një udhëtim të ri. Në ndërkohë, sigurisht, në fund të fundit, ajo lokomotivë vetëm pak i ndryshon marrëdhëniet, por procesi po ecën përpara dhe ne nuk kemi çfarë të presim në lidhje me atë që kemi bërë tashmë, dhe me procesin e Berlinit ajo vetëm po forcohet. Unë mendoj se Procesi i Berlinit është i hapur, por nuk është i përhetshëm, ndërsa Ballkani i Hapur është me të vërtetë i përjetshëm. Unë mendoj se do të ketë një jetë më të gjatë. Megjithatë këtë duhet ta kemi parasysh”, tha kryeministri Edi Rama.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...
Charles Michel

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

0
(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e...

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në...

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit...

Organizatat shqiptaro-amerikane: Diplomatët t’i japin fund ledhatimit të Serbisë

(Skenderbeu.info)-Organizatat shqiptaro-amerikane: Diplomatët t’i japin fund ledhatimit të Serbisë. Përfaqësuesit...

Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare

(skenderbeu.info) Diskriminim edhe në përdorimin e simboleve Kombëtare Shqiptarët në...

Shqiptari që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi, pendohet në gjykatë

(Skenderbeu.info) Shqiptari që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi,...

Marsh me biçikleta kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

(Skenderbeu.info)-Marsh me biçikleta kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave Në...

Qeveria e Bullgarisë kritikon vendimin e Holandës për Zonën Schengen

(Skenderbeu.info)-Qeveria e Bullgarisë kritikon vendimin e Holandës per Zonën...
Raporto