(Skenderbeu.info) Zyrtari polak/ Raketat në Poloni të nisura nga Ukraina. Të gjitha provat e mbledhura nga NATO, Shtetet e Bashkuara dhe Polonia tregojnë se një raketë që vrau dy persona në Poloni u hodh nga forcat ukrainase, sipas një zyrtari polak.

Provat “tregon se kemi të bëjmë me një raketë S-300 të lëshuar nga mbrojtja ajrore ukrainase”, tha Jacek Severa, kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë, në një intervistë me radion polake RMF FM të enjten.

Dy fermerë vdiqën të martën kur një raketë ra jashtë fshatit rural lindor polak të Przewodow, rreth 4 milje (6.4 kilometra) në perëndim të kufirit me Ukrainën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka këmbëngulur se raketa nuk ishte ukrainase dhe tha se ekspertëve ukrainas duhet t’u lejohet qasja në vendin e shpërthimit dhe të rishikojnë të gjitha të dhënat në dispozicion të aleatëve të saj.

Kur u pyet se pse Zelensky mohon se ishte një raketë ukrainase, Severa u përgjigj: “Presidenti Zelensky përfaqëson një vend që është në luftë. Është normale që në kushte të tilla hipoteza të caktuara që duken të qarta nga pikëpamja e mbrojtjes së shtetit, i duken të qarta edhe kreut të atij shteti”, shtoi ai.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ushtarët rusë të trajnuar mirë rrisin kërcënimin ushtarak

(Skenderbeu.info) Ushtarët rusë të trajnuar mirë rrisin kërcënimin ushtarak....

Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të ‘suksesshëm’ 6-mujor

(Skenderbeu.info) Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të...

Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako me ‘sy kafshësh’

(Skenderbeu.info) Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako...

Volodymyr Zelensky shpallet ‘Personi i vitit’

(Skenderbeu.info) Volodymyr Zelensky shpallet 'Personi i vitit'. Gazeta britanike...

Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet ruse

(Skenderbeu.info) Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet...

Zjarret shpërthyen në Donetsk pas bombardimeve të Ukrainës

(Skenderbeu.info) Zjarret shpërthyen në Donetsk pas bombardimeve të Ukrainës....

Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga Gaza

(Skenderbeu.info) Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga...

Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19 të plagosur

(Skenderbeu.info) Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19...
Raporto