fbpx

Lufta në Ukrainë/ Qindra varre të gjetura në qytetin e çliruar të Izyum

(Skenderbeu.info)-Lufta në Ukrainë/ Qindra varre të gjetura në qytetin e çliruar të Izyum

BBC

Ukraina thotë se qindra varre janë gjetur jashtë Izyum, disa ditë pasi u rimor nga Rusia. Kryqe druri, shumica e tyre të shënuar me numra, u zbuluan në një pyll jashtë qytetit nga forcat ukrainase që avanconin. Autoritetet thanë se do të fillonin zhvarrosjen e disa prej varreve të premten.
Nuk është ende e qartë se çfarë ndodhi me viktimat, por të dhënat e hershme sugjerojnë se disa mund të kenë vdekur nga bombardimet dhe mungesa e aksesit në kujdesin shëndetësor. Duke folur të premten, kreu i shërbimit policor kombëtar të Ukrainës tha se shumica e trupave i përkisnin civilëve. Ihor Klymenko tha në një konferencë shtypi se edhe pse besohej se ushtarët ishin varrosur atje, asnjë nuk ishte gjetur deri më tani.
Autoritetet në Ukrainë i kishin thënë më parë BBC-së se më shumë se 400 trupa mendohej se ishin varrosur në vend. OKB thotë se shpreson të dërgojë një ekip monitorimi në qytet në ditët në vijim. Një zëdhënës i zyrës për të drejtat e njeriut të organit tha se do të përpiqet të zbulojë nëse ata që vdiqën ishin civilë apo personel ushtarak, dhe shkaku i ndonjë prej vdekjeve. Izyum, i pushtuar në ditët e para të luftës, u përdor nga Rusia si një qendër kryesore ushtarake për të furnizuar forcat e saj nga lindja.
Në fjalimin e tij të natës, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se “veprimet e nevojshme procedurale” kishin filluar në zonë. “Ne duam që bota të dijë se çfarë po ndodh realisht dhe në çfarë ka çuar pushtimi rus. Bucha, Mariupol, tani, për fat të keq, Izyum… Rusia e lë vdekjen kudo,” tha ai. “Dhe duhet të mbahet përgjegjës për këtë.” Udhëheqësi ukrainas po i referohej varreve masive të supozuara të gjetura këtë pranverë në Bucha, pranë kryeqytetit Kiev, dhe gjithashtu pranë Mariupolit – porti kryesor juglindor i Ukrainës i pushtuar tani nga trupat ruse.
Andriy Yermak, kreu i zyrës së Presidentit Zelensky, postoi një foto të vendit të varrosjes masive të supozuar, duke thënë gjithashtu se më shumë informacion priten të premten.
Pjesa më e madhe e Izyum-it shtrihet në rrënoja, me një politikan vendas që u tha gazetarëve se deri në 80% e infrastrukturës së qytetit është shkatërruar dhe trupat janë ende duke u zbuluar në rrënoja.
/twitter.com/

Image

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto