fbpx

Deputeti i PD-së: Qeveria mbyll sytë për “çunat e Londrës”

(Skenderbeu.info)-Deputeti i PD-së: Qeveria mbyll sytë për “çunat e Londrës”

Dashnor Sula,Deputeti i Partisë Demokratike, ka folur sot në Komisionin për Çështjet Ligjore sa i takon fenomenit të “çunave të Londrës”. Sula u shpreh se problem i këtij emigracioni të paligjshëm nis në Shqipëri dhe përfundon në Shqipëri.

Fillon në vendin tonë shpjegon deputeti, pasi këtu rinia nuk ka kushte dhe detyrohen të ikin. Bëjnë lekë jashtë vendit dhe më pas sërish paratë e pista i investojnë në Shqipëri, pasi këtu nuk ka institucione që t’i marrin ata në pyetje dhe të kontrollojnë se nga i nxjerrin ato të ardhura.

“Problem fillon në Shqipëri, gjeneza është këtu. Fillimi është që grupet kriminale marrin njerëz që kanë nevojë të punojnë në shtëpi bari. Të ardhurat që përfitohen investohen në ekonominë shqiptare, me para të pista që gjenerohen nga shtëpitë e barit. Zgjidhja është e thjshtë, nëse instancat si Ministria e Financave, e mbrojtjes, bashkia, të bëjnë punën e tyre. Kur shohin këto para që investohen milionat, pa i kërkuar llogari se ku merren këto të ardhura. Banka e nivelit të dytë dhe gjithë organet ligjzbatuese nuk i kontrollojnë djemtë e Londrës.
A e dini që rekrutohet posacërisht njerëz që të shkojnë atje, dhe u premtojnë të ardhme të ndritur dhe se do t’i çojnë në shtëpi bari për të bërë lekë. Këtë e dimë të gjithë. Çunat e rinj nuk shohin shpresë këtu. Problemi është që çunat e rinj po ikin. Ky problem me shqeteson. Mos të dalim këtu ti’i bëjmë qejfin njëri-tjetrit dhe të mos themi të vërtetën, sa kohë ky vend nuk do të bëjë për këto njerëz, jo vetëm që emigracioni do të vijojë, por do arrijmë në shpopullim.”

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...

Lajme të tjera
NGJASHME

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27...

Historia e Ervis Martinaj ende një sekret

( Skenderbeu.info) Historia e Ervis Martinaj ende një sekret....

Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore

(Skenderbeu.info) Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore....

Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare

(Skenderbeu.info) Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare Sot është mbajtur...

Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri

(Skenderbeu.info) Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri Sipas mjekut...

Zgjedhjet në Itali,fiton ekstremistja e djathtë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet në Itali, fiton ekstremistja e djathtë Giorgia Meloni,udhëheqësja e ekstremit...

Parashikimi i motit për ditën e hënë, 26 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e hënë, 26...

Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë

(Skenderbeu.info) Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë  -...
Raporto