Polonia kritikon qëndrimin “e papranueshëm” gjerman ndaj tankeve Leopard

(Skenderbeu.info) Polonia kritikon qëndrimin “e papranueshëm” gjerman ndaj tankeve Leopard.

Kryeministri i Polonisë kritikoi sot vendimin e Gjermanisë për të mos furnizuar Ukrainën me tanke Leopard, duke e quajtur qëndrimin e vendit “të papranueshëm”.

Berlini ka hezituar të dërgojë tanke të rënda ose të lejojë vendet e tjera t’i transferojnë ato në Kiev.

“Qëndrimi i Gjermanisë është i papranueshëm. Ka kaluar gati një vit që nga fillimi i luftës. Njerëz të pafajshëm po vdesin çdo ditë”, tha kryeministri Mateusz Morawiecki për agjencinë PAP.

“Bombat ruse po bëjnë kërdi në qytetet e Ukrainës. Objektivat civile po sulmohen, gra dhe fëmijë po vriten”.

Të premten, rreth 50 vende ranë dakord t’i sigurojnë Kievit pajisje ushtarake me vlerë miliarda dollarë, duke përfshirë automjete të blinduara dhe municione të nevojshme për të shtyrë forcat ruse.

Por ministri gjerman i mbrojtjes Boris Pistorius tha megjithë pritshmëritë e rritura, “ne ende nuk mund të themi se kur do të merret një vendim dhe cili do të jetë vendimi, kur bëhet fjalë për tankun Leopard”.

Gjermania është prodhuesi i tankeve Leopard dhe kryeministri i Polonisë tha gjithashtu se ishte duke pritur për “një deklaratë të qartë” nga Berlini nëse vendet që kanë Leopardët mund t’i transferojnë ato në Ukrainë.

Polonia ka njoftuar se është gati të dorëzojë 14 tanke Leopard në Kiev dhe thotë se është duke e diskutuar këtë çështje me rreth 15 vende.

Nëse Berlini refuzon t’i furnizojë Ukrainës me tanke, “ne do të krijojmë një “koalicion të vogël” vendesh të gatshme për të dhuruar disa nga pajisjet e tyre moderne, tanket e tyre moderne,” tha Morawiecki.

Në një deklaratë të përbashkët të shtunën, ministrat e jashtëm të tre shteteve baltike i kërkuan Gjermanisë “të sigurojë tanke Leopard në Ukrainë tani”.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto