fbpx

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”.Fjalimi fantastik i liderit rus tregon se ai e pranon se vendi i tij po humbet luftën kundër Ukrainës

Fjalimi i presidentit rus Vladimir Putin këtë mëngjes, duke shpallur mobilizim të pjesshëm dhe paralajmërim për hakmarrje të mundshme për veprimet perëndimore kundër Rusisë, do të rinovojë frikën e shantazhit të pamatur bërthamor.
Por në përgjithësi, duhet parë si më shumë qetësuese sesa shqetësuese. Lajmi i mirë këtu është se njoftimi i Putinit për masat emergjente tregon se ai e pranon se Rusia po humbet në luftën e saj të zgjerimit perandorak.
Lajmi më pak i mirë është se nëse ai beson qoftë edhe një pjesë të vogël të gënjeshtrave dhe fantazive që ka lëshuar gjatë fjalimit, kontrolli i tij mbi realitetin është edhe më i lëkundshëm nga sa kemi dyshuar më parë.
Rusia thotë se planifikon të mobilizojë 300,000 ushtarë të tjerë. Kjo ngre pyetjen nëse Putini është plotësisht i vetëdijshëm se ushtria e tij tashmë nuk është në gjendje të stërvit dhe të pajisë numrin shumë më të vogël të përforcimeve që ka marrë deri më sot.
Ndërsa parlamenti i Rusisë miraton ligje për dënime të rënda me burg për ata që shmangin shërbimin ushtarak, masat e reja duket se do të krijojnë një lojë komike të karrigeve muzikore. Të burgosurit rusë mund të rekrutohen më pas për të shkuar e për të luftuar. me premtimin për anulimin e dënimit të tyre.
Në fakt, pak nga tregimet kontradiktore të Putinit i qëndrojnë mendimit kritik për një moment: ne po fitojmë në Ukrainë – por forcat e perëndimit të rreshtuara kundër nesh janë aq të fuqishme sa tani duhet të gërmojmë më thellë për të qëndruar në luftë; regjimet tona përfaqësuese në Ukrainë duhet të mbajnë referendume për t’u bashkuar me ne – por ne tashmë e dimë se të gjithë duan të bashkohen.
Ne po mbrojmë sovranitetin dhe integritetin territorial të vetë Rusisë – por për ta bërë këtë kërkon përfshirjen e një pjese të një vendi tjetër;
Qëllimi ynë i luftës ka qenë gjithmonë thjesht “çlirimi” i Donbasit – por për ta bërë këtë ne kemi marrë gjithashtu aq shumë nga Ukraina sa kemi një vijë fronti prej 1000 km.
Për vëzhguesit afatgjatë të Rusisë, aspekti më i habitshëm i fjalimit të Putinit ishte se sa pak pretendimet e tij për Ukrainën dhe botën kishin lëvizur që nga fjalimi i tij i fundit madhor në fillimin e pushtimit të tij në shkurt.
Miti qendror se perëndimi dëshiron të shkatërrojë Rusinë tani është zbukuruar me nocionin se vendi është kërcënuar me armë perëndimore të shkatërrimit në masë. Por përndryshe, ishte sikur përplasja me realitetin që ushtria ruse ka përjetuar gjatë gjashtë muajve të fundit nuk kishte pasur aspak ndikim në këndvështrimin e Putinit.
 Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se "ky nuk është një bllof" Tregon se ai e pranon se vendi i tij po humbet luftën kundër Ukrainës
#Putin
Fjalimi ishte kryesisht për një audiencë vendase, një audiencë që është e parakushtuar të pranojë, ose të paktën të tolerojë, versionin e dukshëm të botës që prezanton Putin. Por ai përmbante gjithashtu gjysmëkërcënimet bërthamore të njohura, të krijuara për t’u dhënë liderëve perëndimorë justifikimin që ata mund të kërkojnë për të zbutur mbështetjen për Ukrainën. Edhe këtu, megjithatë, kishte një skaj të dëshpërimit.
“Nuk është një bllof,” tha Putin – një pranim se të gjitha kërcënimet e tij të mëparshme kundër perëndimit, bërthamore dhe jo-bërthamore, janë treguar të zbrazëta pasi “vijat e kuqe” të njëpasnjëshme ruse janë zhdukur përballë vendosmërisë perëndimore. Fjalimi është një pranim i mëtejshme se Rusia nuk ka qenë në gjendje të fitojë në fushën e betejës – kështu që, për të mposhtur Ukrainën, ajo duhet të fitojë diku tjetër. Kjo fitore, shpreson Putin, do të vijë përmes minimit të mbështetjes ndërkombëtare të Ukrainës.
Është një guxim ndaj perëndimit dhe një lojë për të frikësuarit midis liderëve perëndimorë – veçanërisht ata që lexojnë qëllimet bërthamore ruse nga propaganda e Moskës dhe jo nga doktrina e saj, e cila parashtron një grup shumë më të kufizuar rrethanash ku armët bërthamore mund të përdoren apo edhe të jetë i dobishëm.
Referendumet e planifikuara me nxitim në territoret e pushtuara janë një tjetër shenjë e përpjekjeve të Rusisë për të gjetur mënyra për të bindur mbështetësit e Ukrainës që ta ndihmojnë atë për të çliruar popullin e saj. Të qenit në gjendje të pretendojë se territoret e pushtuara të Ukrainës janë tani pjesë e Rusisë, do t’i lejojë Moskës të përcaktojë çdo përpjekje të Ukrainës për të çliruar qytetarët e saj nga pushtimi i egër i Rusisë si një sulm ndaj vetë Rusisë.
Rezultati i referendumeve, natyrisht, nuk ka dyshim. Shifrat “korrekte” do të sigurohen duke shtuar votime në mungesë nga brenda vetë Rusisë – dhe ka shumë të ngjarë që, ashtu si me të njëjtin ushtrim në Krime në 2014, zgjedhjet e paraqitura në fletën e votimit, në realitet, do të jenë jo. zgjedhje fare. Vetë reagimi në Rusi ka qenë i frikshëm dhe me të drejtë. Rënia në bursë është shoqëruar me një rritje të çmimeve të avionëve dhe kërkime se si të largohesh nga Rusia, pasi pasojat e mobilizimit në rritje goditën shtëpinë.
Dhe fjalimi i Putinit gjithashtu ka të ngjarë të gërryejë më tej mbështetjen për Rusinë në pjesën tjetër të botës. Samiti i Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait të javës së kaluar pa qortime të nënkuptuara dhe të qarta ndaj Putinit për luftën. Edhe presidenti i Turqisë Erdogan i ka thënë Putinit se territoret e pushtuara duhet t’i kthehen Ukrainës.
Ky proces mund të përshpejtohet vetëm pasi më shumë vende njohin ëndrrën e etheve që e ka çuar udhëheqësin rus në kryqëzatën e tij të dënuar për të rivendosur perandorinë.
Përgjigja për perëndimin është e qartë: të vazhdojë presionin duke mbështetur Ukrainën, në mënyrë që Rusia të vazhdojë të humbasë, duke mbajtur një sy të kujdesshëm në qëndrimin e vërtetë bërthamor të Moskës, jo në shkumëzimin retorik në televizion.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...

Lufta e ukrainës si e shfajson Realizmin

(Skenderbeu.info)-Lufta e ukrainës si e shfajson Realizmin Ditët e fundit,...
Raporto