(Skenderbeu.info)-Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës

Më 11 janar, ministria ruse e mbrojtjes njoftoi se shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov tani po drejton forcat ruse që luftojnë në Ukrainë. Gjenerali Sergei Surovikin, i cili ishte emëruar në të njëjtin pozicion vetëm tre muaj më parë, u degradua në zëvendës të Gerasimov. Riorganizimi ndezi spekulime rreth zhgënjimit në Kremlin me mungesën e përparimit në fushën e betejës.
Ironikisht, Surovikin ishte njohur nga luftëtarët rusë dhe ukrainas si një nga komandantët më kompetentë të Moskës. Ai e konsideroi mbajtjen e qytetit të izoluar të Khersonit si një kauzë të humbur dhe arriti të bindte presidentin Vladimir Putin që ta lejonte ta braktiste atë. Kjo përkundër faktit se presidenti donte që qyteti të mbetej nën kontrollin rus. Edhe pse një tërheqje nën zjarr është një operacion i vështirë për t’u kryer, Surovikin e menaxhoi atë me kujdes dhe me viktima të kufizuara.
Në një pikë tjetër të ndezjes – në qytetin e Bakhmut, ku po zhvilloheshin luftime të ashpra – Surovikin u përqendrua në konsolidim. Ai krijoi të ashtuquajturat “linjat e mbrojtjes Surovikin” në jug dhe përgatiti terrenin për fluksin e rezervistëve të mobilizuar që pritej përpara një sulmi këtë vit. Ai gjithashtu mbikëqyri bombardimet e pamëshirshme të infrastrukturës energjetike dhe ujore të Ukrainës, një fushatë sa politike aq edhe ekonomike, që synonte të demoralizonte popullsinë, të detyronte një devijim të burimeve dhe ndoshta të çonte më shumë refugjatë në Europë.
Në të vërtetë, ai dukej relativisht kompetent. Megjithatë, kjo nuk ishte e mjaftueshme për Putinin. Qasja e kujdesshme e Surovikin nuk po sillte fitoren në fushën e betejës dhe as ukrainasit nuk po humbnin vullnetin e tyre për të rezistuar.Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës, njoftoi se shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov tani po drejton forcat ruse që luftojnë në Ukrainë.
Kashtë e fundit duket se ka qenë sulmi me raketa ukrainase në një kazermë jashtë Makiivka në ditën e Vitit të Ri, në të cilin qindra rezervistë rusë mund të jenë vrarë. Nuk ishte përgjegjësi e drejtpërdrejtë e Surovikin-it, përkundrazi ishte më shumë një simptomë e paaftësisë nga ana e një trupi oficerësh rus që nuk mund të pajtohet me rrezen dhe saktësinë e artilerisë ukrainase.
Megjithatë, Putini donte një kok turku dhe Surovikin ishte ai. Në shumë mënyra, ky episod ilustron shkallën në të cilën luftimet ruse po përkufizohen dhe shtrembërohen nga politika.
I gjithë sistemi politik i Putinit është qëllimisht konkurrues dhe madje kanibalist. Individët dhe institucionet inkurajohen të përplasen, sepse kjo i mundëson Putinit të ushtrojë rolin e “vendosësit të madh”. Secili duhet të kërkojë favorin e tij dhe ai mund të zgjedhë kë të shpërblejë dhe kë të ndëshkojë, për të ruajtur pushtetin e tij.
Ajo që mund të funksionojë në politikë, megjithatë, po rezulton shumë më jofunksionale kur përkthehet në fushën e betejës. Surovikin iu dha titulli i komandantit të forcave të përbashkëta, por Putini nuk i dha kurrë mbështetjen e nevojshme politike për ta lejuar atë të përdorte të gjithë elementët e ndryshëm nën komandën e tij si një forcë e vetme. Në veçanti, ai nuk kishte kontroll mbi trupat personale të të fortit çeçen Ramzan Kadyrov dhe, mbi të gjitha, ushtrinë mercenare Wagner nën biznesmenin Yevgeny Prigozhin.
Kjo minoi çdo mundësi që Surovikin të ishte në gjendje të fitonte në fushën e betejës. Për këtë, ai duhej të paguante çmimin, sepse një aspekt i dytë i Putinizmit, i cili është dëshmuar kaq problematik, është një theksim mbi “udhëheqësin heroik” të aftë për ta kthyer menjëherë një problem në një triumf. I inkurajuar nga rrethimi i tij i miqve dhe po, Putin duket se e ka bindur veten se ai është një udhëheqës kaq transformues i menjëhershëm. Kjo është thellësisht e diskutueshme, pasi çdo gjë që shkon siç duhet, paraqitet si arritje e tij, por çdo gjë që shkon keq, fajësohet për dështimet e nënshtetasve të tij.
Sa më shumë stres të jetë Putini, aq më joreale janë pritshmëritë e tij. Javën e kaluar, për shembull, ministri besnik i industrisë Denis Manturov u qortua publikisht për vonesa në prodhimin vendas të avionëve. Ndërsa Manturov u përpoq të shpjegonte sfidat e tmerrshme praktike, veçanërisht tani që Rusia është sanksionuar dhe mohuar teknologjia dhe investimet perëndimore dhe nuk mund të blejë disa pjesë nga Ukraina, Putini ia ndërpreu fjalën: “A nuk i kupton rrethanat në të cilat jetojmë? Duhet të bëhet brenda një muaji, jo më vonë.”
Po kështu, Putini – i cili nuk ka përvojë domethënëse ushtarake dhe pak sens për kompleksitetin e luftës moderne – duket se ka pasur pritshmëri jorealiste nga Surovikin. Përgjigja e tij, si zakonisht, nuk është të njohë shkallën e sfidës, por të fajësojë njeriun në vend. Ndërsa Surovikin mbetet në vend, ai tani është vetëm një nga tre komandantët në terren nën komandantin e tyre të ri të përbashkët: gjeneralin Gerasimov.
Edhe pse vija zyrtare është se ky nuk ishte një ulje e Surovikin-it, thjesht një njohje që shkalla në rritje e rolit kërkonte një komandant më të lartë, ironia është se ky është në fakt një gradim jo vetëm për të, por edhe për Gerasimov. Është shumë e pazakontë që një shef i Shtabit të Përgjithshëm të hyjë në një rol në terren dhe kjo gjithashtu e vendos atë në një pozitë të palakmueshme.
Ka qenë prej kohësh e qartë se rusët planifikojnë të nisin ofensiva të reja në fillim të këtij viti, duke përdorur 150,000 rezervistë të mobilizuar që janë përgatitur pas linjave. Kjo është një forcë thelbësore, por duke qenë se edhe ukrainasit janë rigrupuar, të armatosur me furnizime të reja të armëve perëndimore, shanset që rusët të jenë në gjendje të bëjnë fitime të qëndrueshme dhe të konsiderueshme janë të ulëta.
Karriera e Gerasimov tani me sa duket varet nga mos-dështimi për të përmbushur shpresat e mëdha të Putinit, kështu që tundimi i tij mund të jetë përshkallëzimi. Megjithëse ka frikë periodike se Rusia mund të përdorë armë bërthamore taktike, kjo është ende jashtëzakonisht e pamundur. Është më e besueshme që Moska do të përpiqet të ushtrojë presion ndaj Presidentit të Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko për t’iu bashkuar luftës ose që forcat ruse do të zgjerohen më tej përmes një valë të re mobilizimi ose përndryshe me rekrutët.Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës, njoftoi se shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov tani po drejton forcat ruse që luftojnë në Ukrainë.
Megjithatë, këto janë në thelb vendime politike mbi nivelin e pagës së Gerasimov. Lukashenko është qartësisht shumë ngurrues për t’u përfshirë drejtpërdrejt. Sa i përket një mobilizimi të ri ose vendosjes së rekrutëve – të cilët, deri më tani, kryesisht nuk kanë luftuar, këto masa do të ishin jashtëzakonisht të papëlqyeshme në vend. Edhe pse Putini po mbikëqyr një militarizimi rrëshqitës të shoqërisë dhe ekonomisë ruse, ai është gjithashtu i vetëdijshëm për rreziqet e mundshme për një regjim, legjitimiteti i të cilit është në rënie. Në të vërtetë, një pjesë e arsyes së uljes së Surovikin-it ishte përpjekja për ta përdorur atë si një kok turku për ndryshimet e fundit.
Po kështu, megjithëse emërimi i Gerasimov u paralajmërua gjithashtu si një mënyrë për të përmirësuar koordinimin, nëse Putini nuk është i gatshëm të vendosë ligjin me Kadyrov ose Prigozhin, asgjë nuk do të ndryshojë në terren. Prigozhin e ka bërë tashmë të qartë përbuzjen e tij për Gerasimov, pa asnjë reagim nga Kremlini.
Kështu, Gerasimov është oficeri i fundit dhe i profilit më të lartë që i është dhënë një detyrë që nuk mund ta arrijë nëse Putini nuk është i gatshëm të marrë një rrezik politik dhe t’i sigurojë atij mbështetjen e nevojshme. Për sa kohë që lideri i moshuar rus nuk është i gatshëm të mbështesë gjeneralët e tij, është e vështirë të shihet se si Gerasimov mund të ketë sukses. Megjithatë, ai është oficeri i lartë në ushtrinë ruse – dhe Surovikin ishte pasardhësi i tij më i mundshëm. Nëse dhe kur ai gjithashtu dështon, do të jetë edhe më e vështirë për njerëzit që të mos vendosin përgjegjësinë përfundimtare mbi komandantin e përgjithshëm, Vladimir Putin.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi për të testuar armët

(Skenderbeu.info) SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi...

Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për...

Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra

(Skenderbeu.info)-Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë...

Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike

(Skenderbeu.info) Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës...

Si është të jesh një ‘drag queen’ në Korenë e Jugut

(Skenderbeu.info) Si është të jesh një 'drag queen' në...

NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës

(Skenderbeu.info)-NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës Më 10 dhjetor,...

Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga...
Raporto