Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

Vladimir Putin po dërgon mijëra refugjatë ukrainas në qoshet e largëta të Rusisë, pasi i ka futur me forcë në autobusët që i transportojnë nga Ukraina. Muajin e kaluar Moska lëshoi ​​një urdhër urgjent për të transferuar gati 100,000 njerëz nga zona e luftës në rajone duke përfshirë Siberinë, Kaukazin e Veriut, Lindjen e Largët. Madje edhe ne Arktik. Destinacionet ku dërgohen ukrainasit përfshijnë republikat e militarizuara të Çeçenisë, Ingushetisë dhe Dagestanit në Lindjen e Largët deri në Ishujt Kuril.
Njerëzit do të dërgohen gjithashtu në Magadan në bregun lindor të Rusisë dhe në portin Arktik të Murmansk. Asnjë nga këto nuk dërgohet në qytetet kryesore ruse të Moskës apo Shën Petersburgut, ndoshta për t’i mbajtur ata të mos vijnë në kontakt me mediat e pavarura.
Ferri i Mariupolit: Ukrainasit detyrohen të nënshkruajnë dokumente false
Dekreti i Kremlinit, i publikuar në “portalin zyrtar të informacionit ligjor” të Rusisë, thotë se “duke marrë parasysh situatën aktuale” në Ukrainë, qeveria “miraton shpërndarjen” e qytetarëve të Federatës Ruse, Ukrainës, Donjeckut dhe Luganskut, tek subjektet. Pjesë përbërëse të Federatës Ruse dhe thekson se këto “do të sigurojnë pritjen” e 95.739 njerëzve.
Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largëtpasi i ka futur me forcë në autobusët që i transportojnë nga Ukraina.
ishujt kuril
Një ekspert për Rusinë dhe Ukrainën  tha se përpjekjet për të lëvizur njerëzit aq larg nga kufiri janë “thellësisht shqetësuese“. Kryebashkiaku i Mariupol shpjegoi se dhjetëra mijëra po zhvendosen kundër vullnetit të tyre përmes fushave të kontrolluara nga Rusia. Shumë prej tyre thuhet se u janë dhënë dokumente për të nënshkruar ku thuhet se trupat ukrainase bombarduan qytetin.
Refugjatët merren në pyetje nga zyrtarë me uniformë dhe fotografohen në zonat e grumbullimit dhe pikat e tjera të tranzitit duke u dhënë kuponë që u japin të drejtën për një pasaportë ruse. Të rinjtë merren në pyetje për disa orë dhe çdo kritikë që ata bëjnë ndaj ushtrisë ukrainase regjistrohet në video.
Pothuajse të gjithë, pas kontrollit, dërgohen me autobus në territorin e Rusisë. Asnjë nga të njohurit tanë nuk donte dhe nuk kishte planifikuar të shkonte atje, por nga Mariupol nuk ka asnjë mundësi për të arritur në territorin ukrainas”.
Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto