fbpx

Olaf Scholz:Vladimir Putin nuk e sheh luftën si gabim

(Skenderbeu.info)-Olaf Scholz:Vladimir Putin nuk e sheh luftën si gabim

BBC

Presidenti rus Vladimir Putin nuk e kupton se pushtimi i Ukrainës është një gabim, tha kancelari gjerman Olaf Scholz, pasi liderët folën në telefon të martën.

Duke folur me gazetarët të mërkurën, Scholz tha se ai i kërkoi Putinit të tërheqë trupat dhe të rihyjë në bisedimet me Ukrainën gjatë telefonatës 90-minutëshe.

Ai bëri thirrje që Rusia të respektojë sovranitetin e Ukrainës.

Scholz tha se tërheqja e trupave ruse nga Ukraina do të ishte mënyra e vetme që “paqja të ketë një shans në rajon”.

Megjithëse ai tha se Putin “për fat të keq” nuk e kishte ndryshuar qëndrimin e tij për pushtimin, Scholz theksoi rëndësinë e vazhdimit të bisedës me të.

“Është e drejtë të flasim me njëri-tjetrin dhe të themi atë që mund të thuhet për këtë temë”, tha Scholz.

Ai gjithashtu pretendoi se armët që Gjermania i kishte furnizuar Ukrainës kishin qenë “vendimtare” dhe “bënin ndryshimin” në Ukrainën lindore.

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka kritikuar Gjermaninë për mos dërgimin e më shumë armëve. Ai shkroi në Twitter të martën se Ukraina kishte nevojë për më shumë mbështetje ushtarake “për të çliruar njerëzit dhe për t’i shpëtuar ata nga gjenocidi”.

“Asnjë argument i vetëm racional se pse këto armë nuk mund të furnizohen, vetëm frika abstrakte dhe justifikime. Nga se ka frikë Berlini që Kievi nuk ka?” ai shtoi.

Duke komentuar bisedën telefonike me Scholz, Kremlini fajësoi Ukrainën për dhunën e vazhdueshme.

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt ka sfiduar qasjen e gjatë diplomatike të Berlinit ndaj Moskës – tek nafta dhe gazi i së cilës është mbështetur së fundmi ekonomia e saj.

Dhe në fillim të këtij viti, Scholz ndryshoi një politikë gjermane të kufizimit ushtarak prej dekadash duke njoftuar se vendi do të kërkonte të shpenzonte 2% të PBB-së për shpenzimet ushtarake, në përputhje me objektivat e NATO-s.

Deri në gusht, Gjermania kishte dhuruar më shumë se 1.2 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Kievin – një shumë e konsiderueshme, por shumë më e ulët se Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA, dhe madje më pak se Polonia, e cila ka një ekonomi më të vogël.

Të mërkurën Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht, premtoi armë shtesë për Ukrainën, përveç gjeneratorëve, rrobave dimërore dhe tendave të premtuara tashmë javën e kaluar, ndërsa muajt më të ftohtë po afrohen.

Duke folur për Reuters, zonja Lambrecht e përshkroi kundërsulmimin e vazhdueshëm të Ukrainës si një sukses “të shquar”, megjithëse theksoi se ishte shumë herët për të parashikuar se si do të përgjigjet Rusia.

“Kjo dëshmon se forcat ukrainase janë pozicionuar shumë mirë taktikisht dhe se janë të afta të zmbrapsin sulme që jo shumë e kishin menduar se ishin të afta,” tha ajo.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore

(Skenderbeu.info) Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore....

Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare

(Skenderbeu.info) Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare Sot është mbajtur...

Zgjedhjet në Itali,fiton ekstremistja e djathtë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet në Itali, fiton ekstremistja e djathtë Giorgia Meloni,udhëheqësja e ekstremit...

Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë

(Skenderbeu.info) Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë  -...

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi...

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se...

Vuçiç: Kosova po ndihmohet nga fuqitë e mëdha

(Skenderbeu.info) Vuçiç: Kosova po ndihmohet nga fuqitë e mëdha Liderët...

Presidenti Begaj takohet me përfaqësues të Diasporës Shqiptare

(Skenderbeu.info) Presidenti Begaj takohet me përfaqësues të Diasporës Shqiptare Presidenti...
Raporto