Putin mund të mbështetet në pushtet, por nuk është më legjendë

(Skenderbeu.info) Putin mund të mbështetet në pushtet, por nuk është më legjendë. Pavarësisht disa spekulimeve të tërbuara rreth humbjes nga Rusia të rajonit të pushtuar ukrainas të Khersonit këtë javë, është ende shumë shpejt për të parashikuar se kur dhe si presidenti Vladimir Putin do të dorëzojë pushtetin – nëse do të jetë për shkak se ai është rrëzuar, del në pension ose thjesht vdes në detyrë.

Megjithatë, ajo që tashmë mund të shohim janë disa nga proceset që mund të formojnë dhe nxisin atë nisje. Më shumë deri në këtë pikë, edhe duke u kapur pas pushtetit, Putin nuk do të jetojë kurrë në lartësinë e imazhit që ai kishte krijuar për veten e tij.

Veçanërisht në muajt e parë të luftës, kishte shumë spekullime të entuziazmuara për shëndetin e tij, me pohimet se ai kishte gjithçka që nga kanceri i gjakut deri te Parkinsoni. Pjesa më e madhe e kësaj është pakësuar, sidomos kur pamja e fryrë dhe çafka të çuditshme që lidheshin si prova që duket se kanë kaluar.

Megjithatë, sipas oficerëve të inteligjencës amerikane që kanë studiuar këtë pyetje, ndërsa Putini mund të ketë probleme shëndetësore të përsëritura – ai ka qenë prej kohësh i njohur se vuan nga problemet e shpinës dhe madje mund të vuante nga një gjendje që ka komprometuar sistemin e tij imunitar, duke shpjeguar ekstremin.

Megjithatë ai është 70 vjeç dhe shëndeti i tij është bërë vërtet një çështje ekzistenciale për sistemin. Në fund të fundit, ndërsa kushtetuta ruse përcakton se çfarë ndodh nëse ai vdes në detyrë, kryeministri hyn si president i përkohshëm derisa të mbahen zgjedhjet e parakohshme, nuk ka asnjë dispozitë në rast se ai është i paaftë për ndonjë kohë të konsiderueshme, as nuk ekziston një nënkryetar në gjendje të qëndrojë në vend të tij.

 

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...
Charles Michel

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

0
(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lufta do të jetë ‘me ritëm të reduktuar’ për shumë muaj

(Skenderbeu.info) Lufta do të jetë 'me ritëm të reduktuar'...

“Unë jetoj me frikë për jetën time në Afganistan”

(Skenderbeu.info) "Unë jetoj me frikë për jetën time në...

Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër po vuajnë më shumë

(Skenderbeu.info)-Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër...

Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në Ukrainë për t’u riarmatosur

(Skenderbeu.info) Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në...

Shkenca po bën të mundur “dëgjimin” e natyrës!

(Skenderbeu.info)-Shkenca po bën të mundur "dëgjimin" e natyrës! Shkencëtarët kohët...

Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në provime, por ato përmirësojnë mësuesit e tyre

(Skenderbeu.info)-Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në...

Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një këngë që shumë prej nesh e kemi harruar

(Skenderbeu.info)-Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një...
Raporto