Britani/ Punonjësit e ambulancës ende në grevë, shqetësim për pacientët

(Skenderbeu.info) Britani/ Punonjësit e ambulancës ende në grevë, shqetësim për pacientët.

Një grevë e re e punonjësve të ambulancës është duke u zhvilluar në Angli dhe Uells dhe pritet ndërprerje për qytetarët që i drejtohen shërbimit të urgjencës.

Përgjigjet ndaj thirrjeve për ata që janë në rrezik për jetën janë të garantuara por jo për urgjencat e tjera, veçanërisht ato për rënie në sipërfaqe të akullta ndërsa në Britaninë e Madhe ka temperatura nën zero.

Për më tepër, siç ka theksuar Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar, moti i ftohtë paraqet rreziqe shtesë për shëndetin, veçanërisht për pacientët vulnerabël dhe të moshuarit.

Kjo është greva e tretë në pesë javë për mjekët ndihmës, por ritmi i protestës pritet të intensifikohet përballë dështimit të negociatave mes sindikatës dhe qeverisë konservatore për mosmarrëveshjen e gjatë të pagave.

Shqetësimet po rriten sidomos në funksion të 6 shkurtit që premton të jetë një ditë në terren në sistemin shëndetësor publik (NHS) për shkak të dy grevave paralele të planifikuara: përveç punonjësve të ambulancës ndalojnë edhe infermierët.

Ekziston frika e paralizës së aktiviteteve në disa spitale, por edhe rreziqe për ata që duhet të shpëtohen nga shërbimet e urgjencës, të cilat së fundi kanë vendosur rekorde të reja për pritjet gjithnjë e më të gjata.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto