fbpx

 Puna e dorës: Okesti, bizneset e vogla që po lulëzojnë

(Skenderbeu.info) Puna e dorës: Okesti, bizneset e vogla që po lulëzojnë

Për çdo grua dhe vajzë shqiptare të bënte një punim me shtiza, grep, ose gjilpërë ishte ‘një zakon’ përpara viteve 1990. Me ardhjen e demokracisë, shumë nga këto zakone u harruan. Ne rendëm mbas të resë, modernes dhe harruam ato që ishin vlerat tona.

Kohë pas kohe me emigrantët e parë që ktheheshin, me miqtë e tyre europian, rifilloj të vlersohet kjo traditë. Ishin pikërisht të huajt që vunë në dukje se këto punime dore si rroba trupi dhe zbukurime të punuara me dorë nga gruaja shqiptare nuk ishin dicka që i takonin komunizmit dhe as dicka që duhej nënvlersuar, por një thesar i vërtetë. Bëhët fjalë për punime që në vendet e zhvilluara kushtojnë dhe vlersohen shumë.

puna e dores Okesti
puna e dores Okesti

Mbas viteve 2010 u vu re se në veshjet rinisi trendi i punimit më dorë. Ishin kryesisht kompanitë e mëdha të vështjeve, markat ekskluzive botërore, por dhe ato komerciale që i dhanë prioriotet duke i shëndruar në një trend. Pikërisht në këtë kohë edhe në Shqipëri, filloi që punimi i dorës të shihej me një sy kritik.

Gjerësisht në vitet e fundit, kryesisht pas pandemisë, me lulëzimin e biznesve online, puna e dorës është e dukshme kudo.

Lola Okseti, një simpërmarrëse nga Shkodra, e talentuar, tregon për Skenderbeu.info sesi puna e dorës po ndihmon gratë dhe vajzat e Shkodrës dhe rrethinave të saj, për tu anagazhuar me punë dhe për të pasur të ardhura.

Skenderbeu.info: Si lindi idea e Okseti?

Lola Okseti: Deshirën e kam pasur gjithmonë të krijoja dicka të vecantë dhe njerëzit të blinin dicka unike, doja të krijoja dicka që tu vija në ndihmë edhe shumë personave që bënin punime shumë të bukura. Vite me parë mendoja se puna e dorës ishte një detyrë për mua si vajzë shqiptare, ndërsa tani mendoj se është një kënaqësi. Marr një sodisfaksion të vecantë kur shoh që pëlqehet. Gjatë kohës projektoja të hapja dyqanin isha në një tjetër punë, por synoja të kisha dicka timen.

Skenderbeu.info: Si ishte fillimi, ku u mbështete, a mendoje se po bëje gjënë e duhur?

Lola Okseti: Mbështeja më e madhe ishte dhe është mamaja ime. Ajo më frymëzon. Nga ana tjetër sapo kisha hapur një faqe online. Duke u nisur nga vetja, unë jam tip që dëshiroj ta prek, dëshiroj ta ndjejë një produkt para se ta blejë, mendova sesa shumë persona ka si unë. Dyqani fizik ndryshe nga fajqa online ka shumë shpenzime, kërkon më tepër impenjim, sidomos kohën, por të ndihmon të njihesh. Klientët vijnë në dyqan bisedjnë, i prekin produkete dhe më njohin. Në këtë mënyrë në krijojmë një rrjet të prekshëm.

Okseti, i vendosur në pedonalen e Shkodrës, nuk është vetëm dyqani im, i Lolës, ai është vendi ku vajzat dhe zonajt nga e gjithë Shkodra dhe rrethinat sjellin punimet e tyre.

Okesti pune dore
Okesti pune dore

“Unë marr porposi dhe i pajisë me mjetet e duhuara zonjat dhe kur përfundohet ato marrin pagesën. Kjo është risia dhe pjesa më e mirë e qyanit tim fizik. Unë përpiqem të ndihmojë zonjat dhe ato më punë e tyre më ndihmojnë mua. Tani kemi rritur rrjetin tonë, jemi bërë mikesha të mira. E mora këtë iniciativë, sepse duke u lindur dhe rritur në ketë qytet e di sesi është gjendja ekonomike e shumë zonjave duararta në zona rurale dhe sa pak mundësi punësmi kanë. Puna e dorës ka filluar të vlersohet dhe jam shumë krenare për këtë gjë. Deri më dje një vajzë që dintë të punontë më grip shtiza ose gjiplërë dukej e prapambetur drësa tani konsiderohet si profesion. Me vjen mirë që edhe markat e njohura e kanë vendosur si trend të koleksioneve të tyre. Dëshirojë shumë që në të ardhmen të kem mundësi të krijoj brandin tim Okesti dhe të promovojë vajzat duararta të Shqipërisë.

 

Jona Koprencka 

1 KOMENT

  1. I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27...

Ditët e zeza të Euros në tregjet ndërkombëtare

(Skenderbeu.info) Ditët e zeza të Euros në tregjet ndërkombëtare....

Historia e Ervis Martinaj ende një sekret

( Skenderbeu.info) Historia e Ervis Martinaj ende një sekret....

Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore

(Skenderbeu.info) Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore....

Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare

(Skenderbeu.info) Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare Sot është mbajtur...

Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri

(Skenderbeu.info) Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri Sipas mjekut...

Parashikimi i motit për ditën e hënë, 26 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e hënë, 26...

Kursi i këmbimit valutor për sot

Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mall...
Raporto