fbpx

Princi Andrew dhe Harry pa uniforma ushtarake në funeralin e Mbretëreshës!

(Skenderbeu.info)-Princi Andrew dhe Harry pa uniforma ushtarake në funeralin e Mbretëreshës!

Princi Harry nuk pritej të vishte uniformën e tij ushtarake në funeralin e Mbretëreshës. Duka i Sussex-it, i cili u largua nga jeta mbretërore në vitin 2020, ka veshur një kostum mëngjesi – siç veproi për funeralin e Princit Philip vitin e kaluar.

Vetëm anëtarët e familjes mbretërore lejohen të veshin veshje ushtarake, ndërsa Madhështia e Saj prehet. Dhe Harry u lirua nga titujt e tij ushtarak vitin e kaluar, me Mbretëreshën që shprehu trishtimin e saj në atë kohë.

Princit Andrew iu ndalua të vishte uniformë për ngjarjen historike pasi atij iu hoqën titujt ushtarakë dhe patronazhet mbretërore. Duka i Jorkut u pa me një kostum mëngjesi teksa nënës së tij po pushohej.

Ai ishte veshur me të njëjtën veshje për funeralin e Princit Philip.

Ashtu si Harry, ai u lejua të vishte uniformën e tij vetëm si një “shënjë e veçantë respekti” për Mbretëreshën në Westminster Hall.

Duka lejohet të mbajë medaljet e tij – siç bëri gjatë procesionit të Mbretëreshës sot – për të gjitha ngjarjet e tjera.

Ato përfshinin një Medalje të Atlantikut të Jugut, medalje të Jubileut të Argjendit, të Artë, Diamantit dhe Platinit dhe Medaljet e Shërbimit të Gjatë të Marinës Mbretërore me shufra.

Ai gjithashtu mbajti një Dekoratë të Forcave Kanadeze me bar dhe një medalje Përkujtimore të Zelandës së Re.

Një burim i Pallatit kishte konfirmuar më herët se Andrew nuk do të ishte me veshje ushtarake. Ata thanë: “Si një anëtar jo-punëtor i Familjes Mbretërore, Duka i Jorkut nuk do të veshë uniformë”.

Andrew u hoq nga patronazhet e tij ushtarake vitin e kaluar për lidhjet e tij me pedofilin e dënuar Jeffrey Epstein.

Mbreti, Princi i Uellsit, Princesha Mbretërore dhe Konti i Wessex, do të parakalojnë të gjithë me uniformë ushtarake në ngjarje të ndryshme gjatë ditëve në vijim, ndërsa kombi mban zi për Mbretëreshën e tyre të dashur.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto