Sociologët tregojne arsyen pse grate pranuan të punonin në fermën e hashashit

(Skenderbeu.info)-Sociologët tregojne arsyen pse grate pranuan të punonin në fermën e hashashit

Varfëria po shtyn shqiptarët që ti drejtohen punëve të paligjshme.
Kjo është arsyeja kryesore që shohin sociologët edhe në përfshirjen e 105 grave. Mosha e të cilave arrinte deri ne 75 vjeç. Në disa sera të kultivimit dhe përpunimit të kanabisit, në Kutalli të Beratit.
Historia e grave të ditës së djeshme ishte shumë befasuese sepse nuk arrinim dot ta imagjinonim kaq shumë zonja në të njëjtin vend aq më shumë në një biznes të paligjshëm. Mendoj se arsyeja kryesore është varfëria. Mendoj se janë nisur kryesisht nga fakti se asgjë nuk ju ndodh, është bërë kaq i shpesh ky lloj biznesi në të gjitha cepat e Shqipërisë sa ndoshta nuk e din më që është i paligjshëm dhe një arsye e tretë lidhet me faktin që pse jo ndihmojnë familjen me një punë e cila në dukje është sezonale, fitohet më shpejt dhe prodhimi në një farë mënyre të shpërblen“, tha Entela Binjaku.
Lëvizjen e këtyre grave nga njëri qytet në tjetrin për të punuar, sociologia e sheh si një garanci që organizatorët i kanë dhënë atyre për të kryer këtë punë.
Ka ndër to gra që fare mirë mund të kontribuonin në ekonominë familjare duke kryer punë në sektorin e bujqësisë, punë të ligjshme, të njohura me të cilat janë të familjarizuara dhe kanë një lloj tradite, por fakti që ato shkojnë nga një qytet në tjetrin tregon se marrin një garanci më të madhe se asgjë nuk ju ndodh, se kjo nuk përbën ndonjë problem, në fund të fundit nuk e merr vesh askush. Pra vet ideja se si janë nisur në vetvete përbën një paligjshmëri dhe një shkelje”, u shpreh sociologia Entela Bajku.
Zonjat që janë gjetur brenda serave gjatë operacionit të policisë, ishin nga zonat perfierike të Tiranës dhe merreshin me përpunimin dhe ambalazhimin e lëndës narkotike kanabis.
Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i...

Aksident tragjik në Qafën e Muzinës/Emri i viktimes

(Skenderbeu.info)-Aksident tragjik në Qafën e Muzinës/Emri i viktimes Një aksident...

Arrestohet 39 vjeçari /Përndiqte 44 vjeçaren dhe i futet me forcë në banesë

(Skenderbeu.info)-Arrestohet 39 vjeçari /Përndiqte 44 vjeçaren dhe i futet...

Këto qytete do të ngelen sot pa drita, OST del me njoftimin e rendesishem

(Skenderbeu.info)-Këto qytete do të ngelen sot pa drita, OST...

Paralajmëron studimi: Dhuna në punë prek një në pesë punonjës!

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron studimi: Dhuna në punë prek një në pesë...

Shqipëria më e korruptuara në rajon

(Skenderbeu.info)-Shqipëria më e korruptuara në rajon. Gati 56% e...

Greqia nuk “del nga moda” për shqiptarët

(Skenderbeu.info)-Greqia nuk “del nga moda” për shqiptarët Shqiptarët vijojnë të...
Raporto