Opozita e Afrikës së Jugut organizon protestë për ndërprerjet e energjisë elektrike

(Skenderbeu.info) Opozita e Afrikës së Jugut organizon protestë për ndërprerjet e energjisë elektrike.

Partia kryesore opozitare e Afrikës së Jugut, Aleanca Demokratike (DA), po zhvillon një marshim në Johannesburg për të protestuar kundër përkeqësimit të ndërprerjeve të energjisë në të gjithë vendin.

Marshimi është nisur drejt selisë së partisë në pushtet, KKSH.

Ndërprerjet e rregullta të furnizimit me energji janë fajësuar për menaxhimin e dobët të qeverisë të ndërmarrjes energjetike, Eskom, dhe një flotë të vjetër të stacioneve me qymyr.

“Ky është një problem i krijuar nga ANC“, tha një folës nga një podium i improvizuar i ngritur në qendër të qytetit të Johanesburgut – ku janë mbledhur mijëra mbështetës të DA.

Shumë prej tyre mbajnë pankarta të shkruara “mjaft është mjaft”.

Turmat do të ecin nëpër rrugët e qytetit drejt zyrave të Shtëpisë Luthuli të ANC.

DA thotë se qeveria e udhëhequr nga ANC është fajtore për krizat e vazhdueshme të pushtetit.

Afrika e Jugut ka përjetuar ndërprerje të rregullta elektrike që nga viti i kaluar, duke lënë shtëpitë, spitalet dhe bizneset në errësirë për disa orë çdo ditë.

Si rezultat, ka pasur xhepa të vegjël trazirash, por kjo duket të jetë demonstrata më e madhe në muajt e fundit.

Ndërprerjet, të njohura në vend si “shkarkim i ngarkesës”, kryhen nga shoqëria energjetike Eskom – gjoja për të mbajtur rrjetin nga kolapsi.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto