(Skenderbeu.info) Peru/ Dhjetëra të plagosur gjatë protestave antiqeveritare.

Dhjetra demonstrues u plagosën në Peru pas përleshjeve gjatë natës me policinë gjatë demonstratave antiqeveritare që po përhapen në të gjithë vendin, raporton The Guardian.

Në kryeqytet, Lima, oficerët e policisë përdorën gaz lotsjellës për të zmbrapsur protestuesit që hodhën shishe qelqi dhe gurë, ndërsa shpërthyen disa zjarre, treguan pamjet televizive.

Në rajonin jugor të Punos, rreth 1,500 protestues sulmuan një stacion policie në qytetin e Ilave, tha ministri i brendshëm Vicente Romero.

Autoritetet shëndetësore të Ilave raportuan tetë pacientë të shtruar në spital me lëndime, duke përfshirë krahët dhe këmbët e thyera, mavijosje në sy dhe bark të lenduar.

Deri vonë pasditen e djeshme, 58 persona u plagosën në të gjithë vendin në demonstrata, sipas një raporti të ombudspersonit të Perusë.

Trazirat pasuan një ditë trazirash të enjten, kur një prej ndërtesave më të vjetra të Lima-s iu vu zjarri ndërsa presidentja Dina Boluarte u zotua se do të ashpërsohej me “vandalët”.

Shkatërrimi i ndërtesës, një rezidencë shekullore në qendër të Limës, u përshkrua nga zyrtarët si humbje e një “pasurie monumentale”.

Protestat nisën në dhjetor kundër rrëzimit të ish-presidentit Pedro Castillo, pasi kreu i ri i shtetit akuzohet për tradhti të socializmit.

Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e Boluarte, zgjedhje të reja dhe lirimin e Castillo-s, të rrëzuar në një fajësim dhe të mbyllur në burg për rebelim, pasi kishte tentuar një grusht shteti.

Numri i fundit numëron 52 viktima që nga fillimi i protestave, duke përfshirë një polic të djegur për së gjalli.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës

(Skenderbeu.info)-Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës“Tirana do...

Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për kartelin Sinaloa

(Skenderbeu.info)-Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për...

Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më kapi flama gripale

(Skenderbeu.info)-Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më...

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...
Raporto