(Skenderbeu.info) Protestat në Iran hyjnë në javën e katërt. Protestat anti-qeveritare qe shpërthyen të shtunën në disa vende anembanë Iranit hynë në javën e tyre të katërt. Të paktën dy vetë u vranë.

Protestuesit këndonin slogane anti-qeveritare dhe shalle koke të tundur për të hedhur poshtë kodet e veshjes fetare të ndërgjegjshme. Në disa zona, tregtarët mbyllnin dyqanet në përgjigje të thirrjes së aktivistëve për një grevë tregtare ose për të mbrojtur mallin e tyre nga dëmtimet.

Protestat shpërthyen më 17 shtator, pas varrimit të 22-vjeçares Mahsa Amini, një grua kurde e cila kishte vdekur në paraburgim të policisë  së Iranit. Amini ishte ndaluar për një shkelje të dyshuar të kodeve strikte islamike të veshjes për gratë.

Që atëhere, protestat u përhapën anembanë vendit dhe rezulton me dhjetra te vrarë dhe qindra të arrestuar.

 

 

 

 

 

Tirana
nubi sparse
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
76 %
2.6kmh
40 %
Ven
12 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...
Estrella Damm Menorca Open i Padel

Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj

0
(Skenderbeu.info)-Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj. Premier Padel ndalon në Milano,...
Spanjollet te deshperuar pas ndeshjes me Japonine

Kupa e Botës: Luis Enrique, kjo humbje na shërben si një paralajmërim

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës: Luis Enrique, kjo humbje na shërben si një paralajmërim. Trajneri i Spanjës:...
Formula 1 gjate nisjes

Formula 1: Anulohet gara kineze

0
(Skenderbeu.info)-Formula 1: Anulohet gara kineze. Vështirësi të reja në lidhje me Covid-in: kalendari i vitit...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pako të përgjakshme në pesë vende europiane

(Skenderbeu.info) Pako të përgjakshme në pesë vende europiane. Pako...

Scholz mirëpreti komentet e Biden ndaj ndryshimit të aktit të inflacionit

(Skenderbeu.info) Scholz mirëpreti komentet e Biden ndaj ndryshimit të...

Biden/ Flas me Putinin nëse ai i jep fund luftës

(Skenderbeu.info) Biden/ Flas me Putinin nëse ai i jep...

SHBA/ revolucion i zgjedhjeve paraprake për t’i dhënë zë minoriteteve

(Skenderbeu.info) SHBA/ revolucion i zgjedhjeve paraprake për t'i dhënë...

Michel i kërkon presidentit Xi të bëjë presion ndaj Rusisë

(Skenderbeu.info) Michel i kërkon presidentit Xi të bëjë presion...

Bregu Perëndimor/ Palestinez të vrarë në përleshje

(Skenderbeu.info) Bregu Perëndimor/ Palestinez të vrarë në përleshje. Numri...

Katari synon të bëhet fuqi globale e gazit

(Skenderbeu.info) Katari synon të bëhet fuqi globale e gazit....

Trump nuk do të bëjë fushatë për kandidatin e tij në Gjeorgji

(Skenderbeu.info) Trump nuk do të bëjë fushatë për kandidatin...
Raporto