(Skenderbeu.info) 516 të vdekur në protestat në Iran, 70 në javën e fundit. Forcat iraniane të sigurisë kanë vrarë 72 persona, përfshirë 56 në rajonet kurde, në javën e fundit të një goditjeje ndaj protestave kundër regjimit.

Kjo u njoftua nga OJQ-ja Iran Human Rights (IHR) me seli në Oslo, duke shtuar se numri total i të vdekurve që nga fillimi i lëvizjes protestuese të lëshuar më 16 shtator të kaluar nga vdekja e Mahsa Amini, është rritur në 416.

Në mesin e të vdekurve janë edhe 51 fëmijë dhe 21 gra, sipas IHR.
Në vend të kësaj, OJQ-ja Hengaw konfirmoi vdekjen e 42 personave në rajonet kurde në një javë, pothuajse të gjithë të vrarë me armë zjarri. Gjatë shtatë ditëve të fundit, shumica e viktimave kanë ndodhur në këto rajone të Iranit perëndimor, ku Teherani ka dërguar përforcime të armatosura ndërsa protestat përshkallëzohen.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues, helikopterë dhe drone

(Skenderbeu.info) Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues,...

Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për t’u përballur me rebelët

(Skenderbeu.info) Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për...

Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën e armëve bërthamore

(Skenderbeu.info) Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën...

Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në një varkë në brigjet e Tajlandës

(Skenderbeu.info) Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Pakistan, Lahore qyteti më i ndotur në botë

(Skenderbeu.info) Pakistan, Lahore qyteti më i ndotur në botë....

Vaksina të Ebolës mbërrijnë në Ugandë për prova

(Skenderbeu.info) Vaksina të Ebolës mbërrijnë në Ugandë për prova....

Sudani i Jugut/ mbi 9,000 të zhvendosur nga dhuna në veri

(Skenderbeu.info) Sudani i Jugut/ mbi 9,000 të zhvendosur nga...
Raporto