Protesta në Peru, 200 studentë të arrestuar në Universitetin e Lima

(Skenderbeu.info) Protesta në Peru, 200 studentë të arrestuar në Universitetin e Lima.

Më shumë se 200 studentë u ndaluan dje nga policia peruane brenda Universidad Nacional Mayor de San Marcos (UNMSM) gjatë një operacioni në kampusin universitar.

Operacioni ku të rinjtë, të cilët kishin ardhur për të protestuar kundër qeverisë, kishin qëndruar që nga 18 janari.

Prokurori i Përgjithshëm Alfonso Barrenechea, koordinator kombëtar i prokurorisë për parandalimin e krimit, shpjegoi për radion RPP se studentët e arrestuar u transferuan në zyrat e Drejtorisë së Antiterrorizmit (Dircote) dhe Drejtorisë së Hetimeve Kriminale (Dirincri), të dyja të vendosura në Il Cercado de Lima.

Magjistrati saktësoi se 20 prokurorë janë urdhëruar të shkojnë në selinë e departamenteve të marrjes në pyetje, së bashku me tetë mjekë ligjorë që do të kryejnë ekzaminimet ligjore mjekësore, për të konstatuar se të arrestuarit “nuk paraqesin asnjë lloj problemi fizik”.

Barrenechea deklaroi gjithashtu se demonstruesit, të cilët kishin ardhur në Lima nga Puno dhe Cusco për të marrë pjesë në marshimet antiqeveritare, do të kishin vepruar “në flagrancë” duke hyrë dhe qëndruar në universitet pa autorizim nga organet kompetente.

Përveç kësaj, përfundoi Prokurori i Përgjithshëm, hetimi pas vendosjes së oficerëve të policisë do të fokusohet edhe në një ankesë të UNMS-së.

Ankese ka te beje për vjedhjen e pajisjeve të ndodhura në universitet dhe për sulmin ndaj personelit të sigurisë nga një grup demonstruesish të dyshuar.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto